28. prosince 2013 7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědci zůstávají na uvězněné lodi. Záchranný ledoborec se musel vrátit

Uvízlé plavidlo Akademik Šokalskij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvízlé plavidlo Akademik Šokalskij. | foto: ČTK

SYDNEY Čínský ledoborec Sněžný drak narazil při postupu k ruské výzkumné lodi uvězněné v Antarktidě mezi ledovými krami na silný led a musel se vydat zpět. Oznámily to podle agentury AFP ráno místního času australské úřady. Ruská loď Akademik Šokalskij se 74 australskými a dalšími vědci, turisty a členy posádky na palubě zůstává uvězněná v ledu od Štědrého dne.

Sněžný drak v pátek jako první ze tří záchranných ledoborců dosáhl ledového pásu, který ruskou loď obemkl, a měl se s ní setkat v sobotu nad ránem SEČ. V pátek večer SEČ byl od Akademika Šokalského na dohled ve vzdálenosti zhruba 11 kilometrů, dál se už ale podle Australského úřadu pro námořní bezpečnost (AMSA) nedostal.

"Čínská loď se bohužel setkala se silným ledem, který není schopna prolomit," řekla AFP mluvčí AMSA Andrea Haywardová-Maherová; dodala, že v oblasti se navíc strhla sněhová bouře. "Tato záchranná operace bohužel selhala." konstatovala. Činitel AMSA, jehož citovala australská televize ABC. uvedl, že během dneška se bude diskutovat o dalších možnostech pomoci ruskému plavidlu.

Státy vyslaly na pomoc další dva ledoborce

Kolem ruské lodi, která se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy, v úterý vichřice natlačila ledové kry. Potopení lodi nehrozí a také zásoby potravin jsou zatím pro všechny postižené dostatečné.

Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný, podle médií až čtyři metry. Na pomoc se jí vydaly kromě Sněžného draka ještě francouzský ledoborec L'Astrolabe a australská Aurora Australis.

Uvízlé plavidlo Akademik Šokalskij.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, hodlá zopakovat sto let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona. Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo. Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka v cestě pokračovat.

ČTĚTE TAKÉ

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská.

Lidovky.cz, ČTK