Lidovky.cz

Váš názor je mi u ..., odbyl Rodman kritiky. Pak zapěl Kimovi Happy Birthday

USA

  14:35aktualizováno  14:59
PCHJONGJANG - Dennis Rodman zahájil basketbalový zápas bývalých hvězd NBA se severokorejským týmem zpěvem písně Happy Birthday. Poblahopřál tak svému "příteli na celý život", diktátorovi Kim Čong-unovi, k jehož narozeninám bylo exhibiční utkání uspořádáno. Kontroverze, které Rodmanovy pravidelné cesty do stalinistické KLDR vyvolávají, sportovec rázně odmítl. "Váš názor je mi u krysí p*dele," odbyl novináře.

Happy Birthday, zpívá Dennis Rodman svému "příteli na celý život" Kim Čong-unovi. foto: ČTK

"Dennis Rodman pronesl půvabně chaotickou řeč, v níž poděkoval Kim Čong-unovi a jeho manželce za to, že přišli. Stejně tak poděkoval i ostatním hráčům, že nalezli dostatek odvahy přijet s ním (do KLDR)," uvedl turistický průvodce Simon Cockerell, který zápas v Pchjongjangu sledoval.

VÍCE ZDE:

Šestiminutový aplaus pro nejdražšího vůdce

Podle Cockerella publikum v hledišti o zhruba čtrnáctitisícové kapacitě při Kimově příchodu povstalo a šest minut aplaudovalo. Společně s Kim Čong-unem a jeho chotí přišli utkání zhlédnout i další vysocí severokorejští činitelé, napsala agentura AP.

Rodman pak Kimovi zazpíval píseň Happy Birthday a postupně se prý k němu spontánně připojili i další diváci. "Zpočátku to znělo dost neskutečně, ale potom se lidé přidávali... Z Rodmanovy strany to znělo velmi srdečně. Bylo to nečekané, pravděpodobně neplánované. Vypadalo to, že se Kim Čong-un usmívá, ale nezdálo se, že by to čekal," prohlásil Cockerell.

Datum narození severokorejského vůdce Kim Čon-una není oficiálně známo, obecně se ale předpokládá, že slaví třicáté nebo jednatřicáté narozeniny.

Dennis Rodman mává Kim Čong-unovi. V pozadí nastoupený severokorejský basketbalový tým.

KLDR vede

Rodman zdůraznil, že je mu velkou ctí hrát v severokorejské metropoli, a událost nazval "historickou". Aby byla zdůrazněna přátelská forma utkání, postavil se americký tým Severokorejcům jen v prvním poločase, v druhé půli pak proti sobě nastoupila smíšená družstva, která byla složena z hráčů z obou stran. Podle ruské agentury ITAR-TASS v prvním poločase zvítězil severokorejský národní tým nad Američany 47:39.

Exhibiční zápas bývalých hvězd NBA a severokorejského týpu je v plném proudu, Rodman má míč.

Rodman označuje exhibiční zápas v komunistické Severní Koreji za "basketbalovou diplomacii", jejímž prostřednictvím chce otevřít KLDR více světu. Spojené státy jeho cestu do země, která je považována za jednu z nejméně svobodných na světě, důrazně kritizovaly.

Členové Rodmanova týmu, jehož věkový průměr se blíží padesátce, uvedli, že do KLDR přicestovali s přesvědčením, že utkání bude dobrou příležitostí navázat vztahy s lidmi z této izolované země. Některé ale znepokojily negativní reakce na jejich misi, které v médiích znějí ze Spojených států, napsala agentura AP.

RODMANŮV ROZHOVOR PRO CNN

Dennis Rodman o své návštěvě v KLDR hovořil s americkou stanicí CNN. V rozhovoru zaznělo mimo jiné následujících pět svérázných výroků:

  • O tom, proč jede do KLDR: "Není to dobrý nápad - ta věc, kterou děláme - je to skvělý nápad pro svět, pro svět. Lidi neustále shazují, co dělám, a to je divný."
  • O tom, proč svou návštěvu srovnává s olympiádou: "Nikdo se nikdy nikoho neptal, proč máme olympiádu. Potíže jsou všude ve světě, ve všech zemích světa. Ale když přijde na řadu olympiáda, tak problémy mizí - najednou je všechno jen o hře. Lidi milují jednu věc: sport."
  • O vězněném Američanovi Kennethu Baeovi: "Kenneth Bae provedl jednu věc. Jestli rozumíte, co Kenneth Bae provedl - rozumíte, co v téhle zemi provedl? Tak mi řekněte, proč ho tady vězní."
  • O tom, že na kritiku je připravený: "Vy jste chlápek za mikrofonem. My jsme chlápci, co tu něco podnikají. To my se musíme vrátit do Ameriky a snášet urážky. Musíte snad vy snášet urážky jako my? Musíte, pane? Budete ty urážky snášet? To my je budeme snášet."
  • O tom, že názor reportéra ho nezajímá: "Víte, máte tu deset chlápků, deset chlápků, co opustili svoje rodiny, opustili svoje zatracené rodiny, aby téhle zemi pomohli. Je mi u krysí p*dele, co si o tom myslíte vy."

Krok do neznáma a rozporuplné pocity

"Byl to krok do neznáma," konstatoval Charles D. Smith, někdejší hráč New York Knicks. Smith řekl, že ho potěšilo, jak severokorejské diváky zápas bavil, dodal nicméně, že má z celé dvouhodinové akce rozporuplné pocity. "Nejsem vyloženě nadšený," řekl agentuře AP po zápase. K Rodmanově zpěvu se prý on ani ostatní hráči nepřidali. "Pořád Dennisovi opakujeme, že neumí zpívat. Nemá hudební sluch. Šel do toho sám," poznamenal Smith.

Od Rodmanovy cesty do KLDR se distancovalo i vedení NBA. Podle komisionáře NBA Davida Sterna zřejmě dostali bývalí hráči za zápas v KLDR dobře zaplaceno a o politických důsledcích moc nepřemýšleli.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.