Lidovky.cz

S muslimem tančit nesmíš! Polští nacionalisté zasahují v klubech

Svět

  11:02
VARŠAVA - Příslušníci "vlasteneckých hlídek" v nočních klubech pátrají po snědých mladících, které považují za muslimy, a maří jim svádění děvčat. Nápad Polské ligy obrany (PLO), která zatím čítá stovku členů a více než 3500 příznivců na Facebooku, má zachránit vlast i čest Polek, napsal list Gazeta Wyborcza.
Diskotéka - ilustrační foto

Diskotéka - ilustrační foto foto: Shutterstock

Do sobotní půlnoci zbývá půlhodinka a jeden z oblíbených varšavských klubů se pomalu zaplňuje návštěvníky. Začíná i hlídka dvou členů PLO.

"Chráníme své krajanky"

"Jsme tu od toho, abychom sledovali, jak si počínají muslimové, a případně zasáhli. Taneční kluby, bary a výčepy jsou hlavní místa, kde operují. 'Snědí princové' během jediného večera na stovkách takových míst v celém Polsku svádějí naše krajanky," vysvětluje Jarek Niesluchowski.

Ani on, ani jeho kolega se alkoholu ani nedotkli "kvůli pohotovosti". Během hodinky se dopočítali "asi 15 muslimů".

A zasahují: chodí za děvčaty, které tančily nebo se bavily s cizinci. Některé na výtky nereagovaly, jiné "pochopily nebezpečí". Prý i vyjádřily ochotu vstoupit do "ženských hlídek".

Jaké nebezpečí? Členové ligy hovoří o nestoudnosti, protože "muslimové vždy, ale vždy hledí na ženy jako primitivní vyhladovělá zvířata".

"Je to boj o budoucnost naší země a našich žen," zdůrazňují. "Jedno z těch děvčat, okouzlené exotickým princátkem, může i se svým potomstvem velice špatně dopadnout v islámském světě, který se k nám blíží mílovými kroky!" Na internetu se rozepisují o případech žen, kterým muslimský muž ublížil, například je připravil o děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Nebav se s nacionalistou!

"Cožpak si ti pánové myslí, že si Polky nechají poroučet, s kým se smějí a s kým nesmějí stýkat?" diví se Hani Hraishová, která žije v Gdaňsku už 32 let. "V Gdaňsku žije několik arabsko-polských párů a jsou to skvělá manželství. O takových odpůrci jistě neslyšeli. Bohužel, nejlehčí je omílat nešťastné příběhy. Ale ty se stávají všude, bez ohledu na vyznání," říká.

PLO odkoukala nápad s hlídkami z jiných evropských měst. Od prosince se její hlídky objevují ve varšavských, poznaňských a vratislavských klubech a hlásí se dobrovolníci k výjezdům do dalších měst. Na Facebooku sklízí nápad potlesk, hlavně od mužů.

"Bravo, ačkoli osobně bych dal přednost silovému řešení. Ať se ti špinavci dozvědí, s kým mají co do činění!" napsal Marcin.

I pár dívek děkuje za péči. Ale Ola reptá: "Odkdy je absence vlastního společenského a citového života důvodem ke zkažení sobotního večera jiným, méně frustrovaným a méně ubožáckým lidem?" Varšavané, kterým se hlídky PLO nelíbí, zareagovali vyhlášením akce: "Bezpečná zábava. Holka, nebav se s nacionalistou!" PLO existuje jen pár měsíců, ale co je vlastně zač? Členové se tváří jako vlastenci. Požadují snímání otisků prstů od přistěhovalců, kteří by také měli oznamovat své náboženské vyznání.

"Jsme skupina uvědomělých a informovaných lidí přesvědčených o nutnosti čelit islamizaci. Víme, co se děje v západní Evropě," tvrdila aktivistka PLO Izabela Burnatová-Gurungová při schůzce ve varšavské kavárně.

Xenofobie

V Polsku podle různých odhadů žije jen asi 20 000 až 40 000 muslimů. Nejvíce je tu Čečenců a Tatarů. Protiislámské hnutí přesto sílí. Hlásí se k němu už více než 100 000 přívrženců.

"Neznáme jiné, protože od konce války jsme etnicky a nábožensky nejvíce jednolitou společností v Evropě. Bojíme se cizích. Obavy z muslimů importujeme z jiných zemí. Vliv na to mají hlavně média," tvrdí profesor sociologie na poznaňské univerzitě Krzysztof Podemski.

Podle něj chybí pozitivní informace o islámu a muslimech. "Média se soustřeďují na islámské radikály. Dozvídáme se o teroristech, fanaticích, krutém mrzačení žen, v nejlepším případě o budování mešit místo kostelů, o demografické hrozbě, o konci křesťanské civilizace, hidžábech, rituálním podřezávání, o nepokojích Pákistánců a Marokánců na předměstí Londýna a Paříže. Cestujeme sice do Egypta či Turecka, ale zájezdy a ukázky břišních tanců nepomáhají ke kontaktům s místními."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.