Lidovky.cz

Unie musí omezit závislost na Rusku, shodl se summit EU

USA

  16:00
BRUSEL - Lídři vlád a států evropské osmadvacítky si přejí posílení energetické bezpečnosti Evropské unie a snížení její závislosti na zdrojích z Ruska, uvedl Herman Van Rompuy, který diskusím předsedal. Dodal, že EU do letošního října rozhodne o svých cílech pro redukci skleníkových plynů do roku 2030.

Šéf Evropské komise Jose Manuel Barosso (vlevo) a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. foto: Reuters

Otázka snížení vysoké závislosti EU na vnějších zdrojích energie je podle Van Rompuye zvláště závažná v kontextu nynějších sporů s Ruskou federací v ukrajinské krizi. Energetická nezávislost je podle něj významná v čase krize, je podstatná pro průmyslovou konkurenceschopnost i pro zahraniční politiku.

Je čas jednat

"Pokud teď nic neuděláme, budeme okolo roku 2035 závislí na zahraničním exportu až z 80 procent naší potřeby ropy a plynu," varoval Van Rompuy. EU chce podle něj závislost snižovat jednak nižší spotřebou v důsledku lepší energetické účinnosti, diverzifikací dodavatelské sítě v Evropě a vyšším využíváním obnovitelných zdrojů.

ČTĚTE TAKÉ:

Potřebná je také energetická bezpečnost, stabilita dodávek pro sousedící země a větší vzájemná propojenost sítí jak uvnitř unie tak se sousedy. "Členské státy budou solidární v případech náhlých výpadků dodávek energií v jedné či několika zemích," podotkl Van Rompuy. EU posoudí možnosti posílení dodávek plynu z USA do Evropy a to, jak takové dodávky bude možné co nejlépe zapojit do vyjednávání o nové dohodě o volném obchodu.

Unijní lídři se shodují, že je potřeba najít nový způsob, jakým bude EU v této oblasti obchodovat. Van Rompuy zmínil například potřebu lepší výměny informací a vyšší průhlednost kontraktů. "To vše zvýší naši vyjednávací sílu," míní unijní politik. Připomněl, že EU před lety vznikla jako společenství uhlí a oceli a nyní je potřeba postoupit na cestě k "energetické unii".

Klimatické cíle EU

Evropští lídři jednali na summitu také o snižování skleníkových plynů. Van Rompuy slíbil, že EU si své cíle pro snížení skleníkových plynů do roku 2030 vyjasní nejpozději v říjnu letošního roku. Připustil zároveň, že před přijetím rozhodnutí bude potřeba ještě dořešit "některé prvky".

Některé unijní země, včetně České republiky, totiž měly výhrady k původnímu návrhu Evropské komise. Ta počítá se závazným snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 procent proti úrovním z roku 1990 a s celoevropským závazkem získávat do stejného roku nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Omezování emisí automobilů v Evropě.

Česká republika, stejně jako některé další země závislé na průmyslu, prosazuje nižší cíl na úrovni 35 procent. Premiér Bohuslav Sobotka připomněl, že v minulých letech ČR dosáhla velkého snížení emisí, teď je ale důležité, aby nové cíle neohrozily konkurenceschopnost a pracovní místa.

Proto by si Praha přála výraznou autonomii členských zemí, pokud jde o plnění cíle týkajícího se energií z obnovitelných zdrojů. Formulace dnešních závěrů podle Sobotky dávají členským státům možnost stanovit si vlastní podobu energetického mixu, tedy podílu typů energií na její celkové výrobě.

Sobotka: Pořebujeme svobodu

"Mělo by nám to ponechat svobodu rozhodnout se o tom, jak rychle budeme zvyšovat tempo obnovitelných zdrojů," vysvětlil premiér s tím, že podobnou svobodu by Česká republika měla mít i při rozhodování o podílu jádra na produkci energií.

Unijní závazky budou podle Van Rompuye určitě dohodnuté před klimatickou konferencí v Paříži v roce 2015 a budou v souladu s dlouhodobým unijním cílem redukcí k roku 2050.

Předseda Evropské komise José Barroso jej doplnil, že ambiciózní klimatická politika souvisí s "opravdu evropskou energetickou politikou", která má tři prvky - bezpečnost dodávek, konkurenceschopnost a udržitelnost.

Barroso také uvedl, že v roce 2020 EU překoná své pro tento rok stanovené klimatické cíle jak ve snižování emisí, tak v podílu energií z obnovitelných zdrojů. Problémem ale podle něj zůstává nízká energetická účinnost.

Energetický a klimatický balíček EU měl být původně hlavním tématem dvoudenní schůzky šéfů států a vlád evropské osmadvacítky. Tuto problematiku ale nakonec zastínil aktuální vývoj krymské krize a diskuze o rozšíření seznamu ruských činitelů, vůči nimž bude Evropská unie uplatňovat sankce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.