Lidovky.cz

Konec palestinského rozkolu? Pásmo Gazy oslavuje dohodu Hamásu a Fatáhu

USA

  6:30
GAZA - Palestinské radikální hnutí Hamás a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se dohodly, že do několika týdnů sestaví společnou vládu. Mohlo by to ukončit několikaletý politický rozkol, který brání jednotnému postupu palestinského vedení, napsala agentura Reuters.

Šéf Hamásu Chálid Mišal a předseda vlády v pásmu Gazy Ismáíla Haníja. foto: Reuters

V pásmu Gazy vypukly hned po ohlášení dohody oslavy, avšak Izrael provedl nálet na sever pásma a zranil přitom 12 lidí. Vláda také odvolala čtvrteční kolo mírových rozhovorů a premiér Benjamin Netanjahu svolal na čtvrtek bezpečnostní kabinet. Dohoda Palestinců rozladila i Spojené státy.

Hamás vs. Fatáh

Hamás vládne pásmu Gazy, zatímco hnutí Fatáh západnímu břehu Jordánu. Několik předchozích pokusů spojit politiky v jedinou vládu skončily vždy nezdarem. Fatáh je na rozdíl od Hamásu členem OOP, což je zastřešující organizace hlavních palestinských politických stran a v jejím čele stojí Mahmúd Abbás.

Hamas přesvědčivě a nečekaně zvítězil v parlamentních volbách v roce 2006, když získal přes 70 ze 132 mandátů. Sestavil pak vládu, protože však některé státy tuto organizaci řadí k teroristickým, neměla důvěru v zahraničí. Začaly střety mezi členy Hamasu a konkurenčního Abbásova Fatahu, které v polovině roku 2007 vedly k rozkolu. Hamas vytlačil členy Fatahu z pásma Gazy a ujal se tam vlády, zatímco západnímu břehu Jordánu pak začal vládnout kabinet sestavený hlavně z členů Fatahu. Ten vede Abbás, který má důvěru v zahraničí a s ním také Izrael vyjednává o budoucí Palestině. Mírové rozhovory jsou nyní v krizi.

"Dohodli jsme se, že do pěti týdnů sestavíme nezávislou vládu, kterou povede prezident Mahmúd Abbás," sdělil dnes v Gaze předseda vlády Hamásu Ismáíl Haníja. Dohoda také předpokládá, že jakmile nová vláda získá v parlamentu důvěru, budou se do půl roku konat volby. Uznává také podle agentury AFP za jediného zástupce Palestinců OOP.

O smíření palestinských politických soupeřů se v minulosti jako prostředníci snažily Saúdská Arábie, Katar i Egypt. V roce 2011 v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření 13 palestinských stran včetně Fatáhu a Hamásu. I ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb. Naplněna ale nebyla stejně jako předchozí pokusy.

ČTĚTE TAKÉ:

Oslavy a nálet

Po ohlášení dohody vyšly tisíce lidí od ulic města Gazy s prapory a voláním po palestinské jednotě. Ve stejnou dobu ale zdravotníci v Gaze ohlásili nálet na sever území. Cílem byli údajně dva muži na motocyklu. Raketa je však minula a zranila náhodné civilisty. Izraelská kontrašpionážní služba Šin Bet oznámila, že šlo o "preventivní opatření" proti radikálům, kteří se účastnili minulých raketových útoků na Izrael.

Netanjahuův úřad zrušil na čtvrtek plánované setkání mírových vyjednávačů a premiér na čtvrtek svolal ministry odpovědné za bezpečnost. Abbás podle něj sabotuje mírové rozhovory, protože místo jednání o míru s Izraelem, míří k míru s Hamásem. Hamás Izrael neuznává a ozbrojený boj proti němu je hlavní bod jeho programu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová řekla, že načasování smírčí dohody je problematické a USA jsou jím "zklamány". "Těžko si představit, jak bude Izrael vyjednávat s vládou, která neuznává jeho právo na existenci. Toto palestinské rozhodnutí je problematické a zkomplikuje mírové rozhovory," řekla. Netanjahu prý hovořil telefonicky s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a řekl mu, že "jde o návrat Palestinců k jejich typickému chování - o útěk ve chvíli, kdy se musejí rozhodnout". Abbás naopak prohlásil, že dohoda není v rozporu s mírovými rozhovory.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.