Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
7. prosince 2012 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Jako třetí narození'. Šéf Hamásu poprvé zavítal do Gazy

Triumfální uvítání. Exilový šéf Hamásu vjíždí do pásma Gazy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Triumfální uvítání. Exilový šéf Hamásu vjíždí do pásma Gazy | foto: Reuters

GAZA CITY Hnutí Hamás opět triumfuje. Na oslavy výročí čtvrt století od založení do Gazy zavítal její exilový šéf Chálid Mišal. Hamás návštěvu prezentuje jako posílení své pozice po krvavém konfliktu s Izraelem z konce listopadu.

Mišal vjel do pásma Gazy z Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Po vstupu do pásma poklekl a políbil zemi. Pak se mu dostalo uvítání od předsedy vlády Hamásu v pásmu Gazy Ismáíla Haníji.

 'Dej, ať zemřu jako mučedník'
"Doufám, že mi Bůh prokáže laskavost umřít jako mučedník v Gaze," prohlásil Mišal  k novinářům v salónku terminálu, kde byly vystaveny trosky auta, v němž byl při izraelském útoku 14. listopadu zabit velitel ozbrojeného křídla Hamásu Ahmad Džabarí.

"Je to poprvé po 45 letech, co přijíždím do Palestiny," řekl šestapadesátiletý Mišal, který se narodil na západním břehu Jordánu, a zdůraznil, že jde o jeho vůbec první návštěvu pásma Gazy. "Je to mé třetí narození, po přirozeném narození v roce 1956 a druhém narození po izraelském pokusu mě zavraždit v roce 1997 v Jordánsku z příkazu (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua," řekl Mišal.

Spolu s Haníjou zamíří Mišal z Rafáhu do bydliště zakladatele Hamásu, šajcha Ahmada Jasína, zabitého Izraelem v roce 2004.

Po zuby ozbrojení členové  Brigád mučedníka Izzuddína Kásama, vojenské složky Hamásu,

Po zuby ozbrojení členové Brigád mučedníka Izzuddína Kásama, vojenské složky Hamásu.

Mišalovu návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Po celém pásmu Gazy byly rozmístěny stovky policistů a bezpečnostních agentů, stejně jako ozbrojených příslušníků vojenské složky Hamasu, Brigád mučedníka Izzuddína Kásama.

jvJana Vrubelová, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...