Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další odveta Izraele. Palestincům stopnul stamiliony z daní

Jednotky Hamásu během přehlídky v Gaze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky Hamásu během přehlídky v Gaze. | foto: Reuters

RAMALLÁH/JERUZALÉM Zatímco palestinského prezidenta nadšeně vítaly davy jako hrdinu, Izrael oznámil další odvetné opatření. Palestinské samosprávě zastavil vyplácení peněz, které na daních vybíral v její prospěch. Už minulý týden židovský stát oznámil, že rozšíří osady na Západním břehu. Reaguje tak na povýšení Palestiny na nečlenský stát OSN.

"Nyní máme svůj stát, Palestina dosáhla v OSN historického úspěchu," řekl Abbás shromážděnému davu. "Svět je s námi," dodal. Hned po svém příletu do Palestiny Abbás položil věnec u hrobu Jásira Arafata a pak odjel pozdravit davy svých příznivců, kteří se shromáždili u jeho oficiálního sídla. Byli mezi nimi lidé s palestinskými vlajkami, žlutými vlajkami Fatahu a portréty prezidenta. Došlo i na zpěv hymny.

Izrael mezitím v reakci na zvýšení diplomatického statusu Palestiny oznámil, že pozastaví daně vybrané pro Palestince. Židovský stát vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Daně pokrývaly mzdy úředníků
Zadržené peníze teď Izrael použije na vyrovnání palestinských dluhů za elektřinu. "Říkali jsme předem, že to neprojde v klidu," vzkázal ministr financí Juval Steinitz. Zadržení daní jako odvetu použil Izrael už v roce 2006, kdy po volbách vstoupil radikální Hamás do palestinské vlády. Palestinská samospráva z daňových příjmů vyplácí hlavně mzdy svým zaměstnancům.

Další izraelskou reakcí je navýšení a urychlení osadnické aktivity. Už den po hlasování v OSN Izrael oznámil, že postaví další tři tisíce bytů pro osadníky a spojí tak osadu Maale Adumim s východním Jeruzalémem. V praxi to přetne životodárné spojení mezi palestinskými centry jako Ramalláh a Betlém.

Abbáse v Palestině vítaly tisíce lidí jako hrdinu

Abbáse v Palestině vítaly tisíce lidí jako hrdinu

Zvýšení diplomatického statusu Palestiny OSN schválila valnou většinou hlasů. Proti se postavilo jen devět zemí, mezi nimiž kromě Spojených států bylo také Česko.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.