Lidovky.cz

Islámský stát prodává unesené ženy za hranice. Cena? 250 dolarů

Svět

  6:00
BAGDÁD/PRAHA - Vejdou do cely, kde se tísní až dvě stě žen, a začnou se rozhlížet. Pak si bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát vyberou dvě až tři nejhezčí vězeňkyně a zmizí s nimi. „Vrátí je v slzách, vyčerpané a ponížené,“ popsala v telefonickém rozhovoru svým příbuzným v Kurdistánu žena ze severního Iráku. Z oblasti, kterou začátkem srpna ovládli radikálové z teroristické organizace Islámský stát.

Jezídské ženy na útěku (ilustrační snímek). foto: Reuters

V naprosté většině patří uvězněné ženy k národnostním menšinám, které žijí na území někdejší Mezopotámie. Minoritám, jež se hlásí ke křesťanství, šíitskému islámu nebo to jsou jezídové jako žena, kterou citoval deník El Mundo. Radikálové v uplynulých týdnech odvlekli stovky žen a dětí do zajetí, s muži se ani nenamáhali a rovnou je popravují. A to v takové míře, že Amnesty International v úterý uvedla, že islamisté provádějí ve svém samozvaném chalífátu etnické čistky.

PSALI JSME:

Dosud největší masakr nastal začátkem srpna, kdy radikálové vyvraždili tisíce jezídů v okolí pohoří Sindžár. Mnozí jezídové prchli do hor, kde je islamisté odřízli od vody a jídla a nutili je přijmout jejich víru. Vyhladovělým jezídům pomohly až letecké dodávky potravin a vody za západního světa. Jenže tento případ je jen jedním z mnoha dalších, o nichž se takřka nic neví.

„Islámský stát páchá odporné zločiny. Venkovské oblasti Sindžáru při svém tažení proti nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu proměnil v krví prosáklá pole,“ uvedla včera Amnesty International a ve spisu zmínila i několik případů krveprolití, při kterých bojovníci z IS zabili v nearabských vesnicích všechny muže a chlapce nad dvanáct let.

Nevěsty do zámoří

Jezídové tábořící před uprchlickým táborem.

Ženy a menší děti pak odvlečou neznámo kam. Podle pondělních dat pozorovatelů OSN, kteří působí v Iráku, bylo uneseno nejméně 2250 žen a dětí. Mezinárodní organizace se domnívá, že skončily v Mosúlu, Tal Afaru a dalších enklávách chalífátu. Mnohdy však zamíří dál.

Čím dál častěji se objevují zprávy, že islamisté ženy nabízejí v iráckých městech, která opanovali, jako na handlu. „Mezi zájemci jsou i muži, kteří přijíždějí ze zemí v Perském zálivu. Ceny se pohybují mezi 150 až 250 dolary. Záleží na tom, jak zajatá žena vypadá,“ řekl Ziya Petro Slewa, šéf kurdské organizace Nezávislý výbor pro lidská práva.

I pozorovatelé ze sousední Sýrie – ostatně radikálové vytvořením Islámského státu setřeli velkou část hranice mezi Irákem a Sýrií – potvrdili, že v minulých dnech zaznamenali přesun některých rukojmích do sousedních zemí. IS však podle nich zajatkyně posílá nejen do arabského světa. Některé si údajně vyžádali i „mudžahedíni“ ze západních zemí, například USA či Francie. A také z Čečenska. Tito islamisté mezi konvertitkami z donucení hledají manželky a jsou za ně ochotni chalífátu poslat tisíc a až dva tisíce dolarů.

„Je to naprostá tragédie, mezinárodní společenství ale nic nedělá,“ řekl Slewa. „Proč se všichni ozývali, když radikálové z Boko Haram unesli dívky v Nigérii, a teď všichni mlčí,“ zlobil se ochránce lidských práv.

ČTĚTE TAKÉ:

V pondělí se kritickou situací v Iráku zabývala Rada OSN pro lidská práva. Páchání zločinů proti lidskosti však nemají na svědomí jen radikálové z IS, ale i vláda v Bagdádu. OSN rozhodla, že do země vyšle své odborníky, aby případy nejkrutějšího násilí, poprav a znásilňování vyšetřili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.