Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristé žijí z výkupného. Platit za rukojmí nebudeme, vzkazují USA

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Spojené státy s Velkou Británií se na rozdíl od Evropanů drží zásady neplacení výkupného. Nechtějí touto cestou financovat terorismus a podněcovat další únosy.

Za propuštění zavražděného novináře Jamese Foleyho požadoval Islámský stát 132,5 milionu dolarů. foto: Reuters

Nebyl to malý obnos: přesně 132,5 milionu dolarů. Tolik požadovali podle zdrojů BBC teroristé z Islámského státu (IS) výměnou za propuštění amerického novináře Jamese Foleyho, kterého nakonec brutálně zavraždili v odvetě za americké letecké útoky na pozice islamistů v Iráku.

K TÉMATU:

Teroristé však podle všeho ani neočekávali, že jim tak přehnaně vysoké výkupné někdo vyplatí -spíše se jednalo o vzkaz americké vládě.

Štěstí měl naopak jiný americký novinář Peter Theo Curtis, kterého před týdnem propustila islamistická organizace an-Nusra, nejspíše po vyjednávání s katarskou vládou. An-Nusra, stejně jako IS operuje v Sýrii, nicméně se jedná o dvě různé organizace - zatímco an-Nusra je napojená na teroristickou síť al-Káida, IS byl vedením al-Káidy kvůli rozporům a přílišné brutalitě v podstatě „exkomunikován“.

Spor al-Káidy a Islámského státu

Podle Šádího Hamída, experta na islamismus osloveného americkým rádiem PRI, může být za Curtisovým propuštěním snaha an-Nusry distancovat se od daleko krutějšího a méně pragmatického IS, proti němuž Obama vede leteckou kampaň.

Neplatit!

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová zdůraznila, že Spojené státy se ani v případě Petera Curtise nerozhodly zaplatit výkupné a zůstaly tak věrny svému dlouhodobému krédu. Neplatit výkupné je i zásadou Velké Británie.

Přestože evropské vlády se k placení výkupného za své občany nepřiznávají, například podle francouzského deníku Le Monde bylo minulý rok zaplaceno za propuštění čtyř rukojmích držených maghrebskou odnoží al-Káidy mezi 20 a 25 miliony eur, přičemž není jasné, zda vládou (která to veřejně odmítla), nebo zaměstnavateli rukojmích - společnostmi Areva a Vinci.

Italská vláda podle výpovědi bývalého rukojmího pro list The Wall Street Journal také placení výkupného zavrhuje pouze před spojenci a veřejností. Italskému reportérovi Domenicu Quiricovi prý jeho únosci doslova řekli, že pokud by byl Američan či Brit, rovnou by ho zabili. Život mu prý zachránilo pouze povědomí jeho únosců o tom, že „Evropané vyjednávají“.

Americký novinář Peter Theo Curtis na snímku, zachycujícím ho na videu...

Americký novinář Steven Sotloff, unesený radikály z hnutí Islámský stát.

USA a Velká Británie odmítají placení výkupného ze dvou důvodů. Tím prvním je víra, že podobné „odměny“ pro únosce a teroristy inspirují další k podobným činům. Druhým argumentem je to, že vyplácení výkupného pomáhá financovat terorismus - list The New York Times v červnu odhadl, že al-Káida a organizace na ni napojené díky výkupnému od roku 2008 získaly dokonce 125 milionů dolarů.

Pojištění proti únosu

Zatímco dříve al-Káidu financovali bohatí sponzoři, nyní se experti shodují, že většinu zdrojů teroristické organizace tvoří právě příjmy z výkupných. Požadavky se navíc zvyšují - zatímco v roce 2003 únosci většinou požadovali přibližně 200 tisíc dolarů za rukojmího, dnes se částka pohybuje okolo 10 milionů dolarů.

Na zhoršující se bezpečnostní situaci v rozvojových oblastech zareagovaly i pojišťovny a nabízejí nové produkty - zejména pojištění proti únosům a výkupnému. Služeb využívají především velké společnosti, například těžařské, které vysílají své zaměstnance do nestabilních zemí. Pojištění většinou pokrývá výkupné, najmutí prostředníků a vyjednavačů nebo i náhradu ušlého zisku. Boom těchto produktů je spojen s fenoménem somálských pirátů, kteří však už od roku 2012 nikoho neunesli. Pojišťovny nicméně po arabském jaru nalézají nový „trh“ v severní Africe a na Blízkém východě.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...