Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát zřejmě popravil britského humanitárního pracovníka

Svět

  22:33aktualizováno  4. října 8:28
KÁHIRA - Na internetu se objevilo video zachycující údajné stětí britského humanitárního pracovníka Alana Henninga příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP s tím, že zatím nedokázala ověřit pravost nahrávky.

Islámský stát prý sťal britského rukojmího Henninga. foto: YoutubeReprofoto

Britský premiér David Cameron podle agentury AFP odsoudil "brutální vraždu Alana Henninga Islámským státem". Dodal, že Británie učiní vše, co je v jejích silách, aby Henningovy vrahy dopadla a postavila před soud.

Poradkyně amerického prezidenta pro boj s terorismem Lisa Monacová uvedla, že Spojené státy nyní nahrávku zkoumají. Pokud se prokáže její pravost, bude to podle ní "další důkaz brutality" příslušníků Islámského státu, píše agentura Reuters.

Obama vraždu ostře odsoudil

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil brutální vraždu britského humanitárního pracovníka Alana Henninga Islámským státem(IS). "Spojené státy tvrdě odsuzují brutální vraždu britského občana Alana Henninga. Společně s našimi britskými přáteli a spojenci budeme usilovat o to, aby pachatelé Alanovy vraždy - stejně jako vrazi Jima Foleye, Stevena Sotloffa a Davida Hainese - byli postaveni před soud," citoval Reuters z Obamova prohlášení.

Záznam podle americké monitorovací služby SITE trvá minutu a 11 sekund a nese označení "Další vzkaz pro Ameriku a její spojence". Na konci nahrávky maskovaný příslušník IS hrozí dalšímu rukojmímu, kterým je údajně Američan Peter Kassig.

Britské stíhačky se minulý týden v Iráku poprvé zapojily do bojové mise namířené proti příslušníkům IS. Británie se tak připojila ke spojenecké koalici, kterou vedou Spojené státy a která má za úkol zlomit vojenskou moc islamistů v oblasti.

"Kvůli rozhodnutí našeho parlamentu útočit na Islámský stát nyní já jako člen britské veřejnosti zaplatím za toto rozhodnutí cenu," říká podle SITE na nahrávce Henning.

Psali jsme

Sedmačtyřicetiletý Henning byl unesen loni v prosinci v Sýrii krátce poté, co vstoupil na syrské území z Turecka v humanitárním konvoji. Ten vezl potraviny a zdravotnické potřeby do nemocnice na severozápadě země.

Islámští radikálové, kteří nyní ovládají část Sýrie a Iráku, již zavraždili tři zadržené západní občany - britského humanitárního pracovníka Davida Hainese a dva americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. Vyhrožovali, že Henning bude dalším na řadě.

Henningova manželka Barbara tento týden prostřednictvím televize prosila Islámský stát, aby jejího muže propustil. "Ti, kteří si přejí být vnímáni jako stát, budou určitě jednat státnicky projevením slitování a milosti. Propusťte ho, prosím. Potřebujeme ho zpátky doma," prohlásila.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...