Lidovky.cz

Obama přes rostoucí tlak odmítá zákaz letů z Afriky kvůli ebole

USA

  20:45aktualizováno  19. října 9:07
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama opět odmítl odpovědět na výskyt eboly ve Spojených státech zákazem letů ze zemí západní Afriky. Obama, který před listopadovými volbami do Kongresu čelí kritice od zákonodárců a tlaku veřejnosti žádající důrazná opatření proti nákaze, také podle agentury Reuters vyzval Američany, aby nepodléhali „hysterii“ z šíření viru. V západní Africe už ebola letos zabila přes 4500 lidí a nákaza se zatím sporadicky dostává další kontinenty.

Barack Obama foto: Reuters

Obama zdůvodnil neochotu zakázat lety ze západní Afriky stejným způsobem jako oficiální zdravotní experti, podle nichž by takový krok mohl zhoršit situaci v centru nemoci a Spojeným státům by prý nepomohl.

„Nemůžeme se jen tak jednoduše odstřihnout od západní Afriky. Snažit se zablokovat celou jednu oblast světa - pokud to je vůbec možné - by naopak mohlo situaci ještě zhoršit,“ řekl Obama v pravidelném týdenním vystoupení v rozhlase. V minulých dnech prezident nicméně podotkl, že „v zásadě“ proti takovému zákazu není, zatím že ale dá na názory odborníků.

Tlak veřejnosti

Pro preventivní uzavření hranic před cestujícími ze západní Afriky se pod tlakem veřejnosti stále více vyslovují zákonodárci obou stran v Kongresu, a doporučil to v médiích například i bývalý Obamův mluvčí Jay Carney. Komentátoři a zákonodárci zpochybňují argumenty šéfa Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomase Friedena, podle něhož by zákaz příletů ze západní Afriky znemožnil úsilí amerických úřadů a dobrovolníků o zastavení eboly v této oblasti; poukazují přitom na možnost snadného řešení pomocí leteckých speciálů či vojenských letadel. Obama ve čtvrtek umožnil povolat vojáky v záloze do americké humanitární kampaně proti ebole v západní Africe.

ČTĚTE TAKÉ:

Obama v pátek vyšel vstříc republikánům a jmenoval federálního koordinátora pro postup proti ebole. Výběr washingtonského právníka a jednoho z prezidentových poradců Rona Klaina ale vyvolal další kritiku a údiv nad tím, že Obama nezvolil někoho, kdo by měl blízko ke zdravotnictví.

„Myslím si, že je to krok správným směrem, mám ale pochybnosti ohledně výběru někoho, kdo nemá žádné zkušenosti s veřejným zdravím,“ řekl v televizi CNN republikánský předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Ed Royce. Dodal, že pokud by se dočasně zastavilo vydávání víz pro cestující ze západní Afriky, „nemělo by to tak ochromující dopad jako pokračování v dosavadní praxi, která umožňuje šíření eboly“.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod rostoucí kritikou je i Frieden a jeho CDC, která umožnila, aby jedna ze dvou zdravotních sester nakažených od Liberijce Erika Duncana, který byl v USA prvním nakaženým, mohla den před svou hospitalizací letět běžnou linkou.

CDC si v létě těžce poškodila reputaci nedbalým zacházením se vzorky antraxu a ptačí chřipky; kvůli tomu se nakazily desítky jeho vědců.

Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje z Bílého domu a Kongresu informovala, že Obama se chystá možná už příští týden Kongres požádat o navýšení prostředků na boj proti ebole. Dosud americká vláda na boj proti šíření viru ve třech nejpostiženějších západoafrických zemích uvolnila miliardu dolarů.

Kritika WHO

Kritika se snáší i na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Z ní tento týden unikla na veřejnost předběžná zpráva, v níž organizace přiznává, že v boji s ebolou selhala, především kvůli nekompetentnosti její africké pobočky.

Na Erika Duncana, který je první obětí eboly v USA, dnes v baptistickém kostele v Salisbury ve státě Severní Karolína vzpomínali jeho příbuzní a přátelé. Biskup Arthur Kulah vyzdvihl jeho velkorysost, když například nechával lidi zdarma telefonovat do zahraničí ze svého telefonu. Jeho sousedé v Libérii se domnívají, že se nakazil, když pomáhal těhotné sousedce, která později na ebolu také zemřela.

Virus eboly, který se projevuje mimo jiné horečkou, letos nakazil přes 9200 lidí a 4555 z nich zemřelo. Nejpostiženější kromě Guineje jsou Sierra Leone a Libérie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.