Lidovky.cz

Porošenko se stále nevzdal svého podnikání. Prý má lepší věci na práci

Svět

  8:45
KYJEV - „Čokoládový král,“ jak se Petru Porošenkovi pro jeho byznys se sladkostmi přezdívá, slíbil před letošními prezidentskými volbami vzdát se v případě zvolení svých podílů ve velkých firmách, aby se mohl naplno věnovat řešení ukrajinské krize. Ani po půl roce tak však neučinil. Na prodej prý není ani správná doba, ani dost času.

Volby na Ukrajině vyhrál Blok Petra Porošenka. Jaceňuk možná zůstane premiérem foto: Reuters

Porošenko je podle magazínu Novoje Vremja 9. nejbohatší muž Ukrajiny, jeho majetek přesahuje 800 milionů dolarů. Vlastní například televizní stanici, krymskou loděnici a má podíly v bankách, hlavní část příjmů mu však plyne z majoritního podílu ve firmě Roshen Confectionery Corp, která se zabývá výrobou a prodejem sladkostí. „Čokoládový král“ Porošenko před volbami sliboval, že právě podíly v této firmě odprodá. Trůnu se mu však očividně nezbavuje lehko.

„Na prodej není vhodná doba,“ řekl deníku Moscow Times Giovanni Salvetti, výkonný ředitel firmy Rothschild CIS, která má odprodej akcií na starosti. „Doufám, že situace se v prvním kvartálu příštího roku zlepší.“

Porošenko se k situaci odmítl vyjádřit. Před měsícem ale agentuře ITAR-TASS oznámil, že prodej plánuje. „Jednáme s jednou z největších investičních bank a věříme, že se nám podaří brzy transakci uskutečnit,“ řekl. 

Zaměstnankyně firmy Roshen při práci.
Firma Roshen má pobočky ve čtyřech zemích světa.
Autobus pro zaměstnance Porošenkovy firmy Roshen. Pondělní ráno je hned o něco...
Porošenkova firma Roshen vyrábí čokoládu, bonbóny, dorty i wafle.

Má lepší věci na práci

Porošenkův finanční poradce Makar Paseňuk tvrdí, že prezident je současným vývojem na Ukrajině zaneprázdněn natolik, že se prodeji podílu ve firmě nemůže věnovat. „Má důležitější a lepší věci na práci,“ řekl. Porošenko podle něj slíbil své majetky odprodat proto, aby v něm lidé neviděli jen dalšího oligarchu, který se chce díky politice ještě více obohatit. „Jeho funkce nemá na jeho podnikání žádný vliv,“ dodává Paseňuk.

Někteří Porošenkovi předchůdci totiž čelí obvinění, že svého politického postavení zneužívali. Ukrajinští prokurátoři například obviňují bývalého prezidenta Janukovyče, že ze země uprchl s majetkem v hodnotě miliard dolarů. Janukovyč všechna obvinění odmítá.

Krize obchodu nesvědčí

Oslovení bankéři se shodli na tom, že zahraniční investice do Roshenu je kvůli nestabilní situaci na Ukrajině nepravděpodobná. Politické klima prý podobným transakcím nepřeje. Jeden byl dokonce přesvědčen o tom, že se žádný prodej ani nechystá. „Podmínky na trhu vybízejí k opatrnosti. Uvidíme, jak se situace vyvine,“ řekl k tomu Giovanni Salvetti.

Dva potenciální kupci, Nestlé a Mondelez International Inc (majitel druhé největší světové značky sladkostí Cadbury - pozn. red.), se k situaci odmítli vyjádřit. Obě firmy na Ukrajině podnikají.

K TÉMATU:

Nejde o žádnou politiku

Roshen, jehož název se odvozuje od Porošenkova jména, má celkem šest továren ve čtyřech zemích světa a vlastní také prodejní řetězec. Od počátku krize mu však klesají zisky, podle výkonného ředitele Vjačeslava Moskalevského může meziroční propad činit až 35%. Na vině je podle něj ruská anexe Krymu, boje v oblasti Donbasu a ruské embargo na ukrajinské produkty. Firmě také díky devalvované ukrajinské měně stoupají výrobní náklady. 

V minulosti se navíc účastnila dlouhých soudních sporů, v jednom takovém například ruská vláda zmrazila Roshenu finanční zdroje ve výši 40 milionů dolarů. Podle Kremlu však nešlo o politický krok. V jedné z jejích továren také letos v březnu kvůli sporům o trademark provedla zátah ruská policie. Práce v továrně byla na dva dny zastavena.

Jako vzít dítěti lízátko

Ukrajinská ministryně financí si tehdy stěžovala na to, že policie nepředložila žádné povolení ani odůvodnění zátahu. Porošenko byl už tehdy poměrně výraznou politickou figurou a jeho prozápadní orientace nebyla tajemstvím.

Porošenkovy sladkosti využili v červnu příznivci separatistů v Doněcku. Na protest proti tažení armády na východě Ukrajiny je demonstrativně rozšlapávali na ulici. Sladkosti byly původně určeny k rozdání dětem, když však lidé spatřili značku výrobce, vysypali obsah krabic na zem a začali po něm šlapat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.