17. listopadu 2014 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko: Jsme připraveni na totální válku s Ruskem, svět stojí za námi

Nenechte nás samotné, prosil Porošenko Spojené státy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nenechte nás samotné, prosil Porošenko Spojené státy. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli prohlásil, že jeho země je připravena na totální válku s Ruskem. Podle Porošenka stojí na straně Ukrajiny celý svět. Prohlášení přichází v době, kdy v rebely ovládaném Doněcku probíhají těžké boje. Jen za víkend zemřelo podle posledních zpráv až 33 lidí, 49 bylo zraněno.

Porošenko zostřil svá vyjádření vůči Rusku týden poté, co Kyjev oznámil přechod konvoje vojenské techniky přes rusko-ukrajinskou hranici. „Nebojím se války s ruskými vojáky,“ řekl v pondělí německému deníku Bild. „Jsme připraveni na totální válku. Bojujeme za evropské hodnoty a válku nechceme, ale Rusko neuznává žádné dohody,“ řekl v interview.

Podle něj se nyní země připravuje na nejhorší možný scénář. „Naše armáda je v lepším stavu než před pěti měsíci a stojí za námi celý svět,“ prohlásil Porošenko sebevědomě.

Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka.
Ukrajinský dobrovolník stojí na stráži u vesnice Peski poblíž Doněcka.
Proruský separatista na obrněném vozidle s ruskou vlajkou míří do Doněcka.
Kolona neoznačených vojenských nákladních automobilů v Doněcku.

Obavy z návratu otevřeného válečného konfliktu vyjádřila i OSN. Poslední zpráva uvádí, že za sedm měsíců bojů už zemřelo přes 4100 lidí.

Napětí v Doněcku

Andrij Lysenko informoval, že víkend byl sice z hlediska bojů v Doněcku klidnější, ale že rebelové nejspíš chystají útok. „Ve srovnání s předchozími dny nebyl Doněck tolik ostřelován, ale existují signály, že rebelové a ruské síly se připravují na ofenzívu,“ řekl Lysenko na brífinku v Kyjevě.

ČTĚTE TAKÉ:

Doněck se i minulou noc stal terčem ostřelování a bombardování. Doněcká samospráva vydala prohlášení, že situace ve městě je napjatá. „Podle zpráv občanů se v mnoha čtvrtích ozývaly výbuchy,“ píše se v prohlášení.

Jen za víkend 33 mrtvých

Na východě Ukrajiny přišlo o život dalších 33 lidí a 49 jich bylo zraněno. Oběti jsou přitom jak na straně proruských povstalců, tak na straně vládních sil. V pondělí o tom informovala ukrajinská média s odvoláním na informace poskytnuté z armádních zdrojů a od místních úřadů.

Tiskové středisko protipovstalecké operace v Luhanské a Doněcké oblasti uvedlo, že za uplynulých 24 hodin zahynulo v bojích se vzbouřenci šest vojáků a devět jich bylo zraněno. Kromě toho přišli o život tři policisté a pět utrpělo zranění, když u obce Makarove v Luhanské oblasti „bandité“ na jejich mobilní hlídku zahájili palbu ze zálohy z granátometů.

Na doněckém letišti pak „teroristé“, jak Kyjev označuje proruské ozbrojence, z granátometů, minometů a ručních zbraní opět ostřelovali vojáky, kteří letiště nadále kontrolují. Protivník ale prý utrpěl ztráty, protože během vyžádané dělostřelecké podpory přišel o 23 lidí a dalších 27 jich bylo zraněno.

Izolované Rusko

Od uzavření příměří mezi proruskými rebely a Ukrajinou v září tohoto roku se obě strany neustále obviňují z jeho porušování. Americký prezident Obama na Putinovu adresu prohlásil, že pokud Rusko nepřestane s podporou rebelů, zůstane v mezinárodní izolaci.

Na summitu G20, který se odehrál tento víkend, kritizovali Putina i další lídři EU. Putin však novinářům řekl, že podle něj existuje dobrá šance, že se krizi podaří vyřešit.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.