Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Porošenko: Jsme připraveni na totální válku s Ruskem, svět stojí za námi

Evropa

  10:55
KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli prohlásil, že jeho země je připravena na totální válku s Ruskem. Podle Porošenka stojí na straně Ukrajiny celý svět. Prohlášení přichází v době, kdy v rebely ovládaném Doněcku probíhají těžké boje. Jen za víkend zemřelo podle posledních zpráv až 33 lidí, 49 bylo zraněno.

Nenechte nás samotné, prosil Porošenko Spojené státy. foto: Reuters

Porošenko zostřil svá vyjádření vůči Rusku týden poté, co Kyjev oznámil přechod konvoje vojenské techniky přes rusko-ukrajinskou hranici. „Nebojím se války s ruskými vojáky,“ řekl v pondělí německému deníku Bild. „Jsme připraveni na totální válku. Bojujeme za evropské hodnoty a válku nechceme, ale Rusko neuznává žádné dohody,“ řekl v interview.

Podle něj se nyní země připravuje na nejhorší možný scénář. „Naše armáda je v lepším stavu než před pěti měsíci a stojí za námi celý svět,“ prohlásil Porošenko sebevědomě.

Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka.
Ukrajinský dobrovolník stojí na stráži u vesnice Peski poblíž Doněcka.
Proruský separatista na obrněném vozidle s ruskou vlajkou míří do Doněcka.
Kolona neoznačených vojenských nákladních automobilů v Doněcku.

Obavy z návratu otevřeného válečného konfliktu vyjádřila i OSN. Poslední zpráva uvádí, že za sedm měsíců bojů už zemřelo přes 4100 lidí.

Napětí v Doněcku

Andrij Lysenko informoval, že víkend byl sice z hlediska bojů v Doněcku klidnější, ale že rebelové nejspíš chystají útok. „Ve srovnání s předchozími dny nebyl Doněck tolik ostřelován, ale existují signály, že rebelové a ruské síly se připravují na ofenzívu,“ řekl Lysenko na brífinku v Kyjevě.

ČTĚTE TAKÉ:

Doněck se i minulou noc stal terčem ostřelování a bombardování. Doněcká samospráva vydala prohlášení, že situace ve městě je napjatá. „Podle zpráv občanů se v mnoha čtvrtích ozývaly výbuchy,“ píše se v prohlášení.

Jen za víkend 33 mrtvých

Na východě Ukrajiny přišlo o život dalších 33 lidí a 49 jich bylo zraněno. Oběti jsou přitom jak na straně proruských povstalců, tak na straně vládních sil. V pondělí o tom informovala ukrajinská média s odvoláním na informace poskytnuté z armádních zdrojů a od místních úřadů.

Tiskové středisko protipovstalecké operace v Luhanské a Doněcké oblasti uvedlo, že za uplynulých 24 hodin zahynulo v bojích se vzbouřenci šest vojáků a devět jich bylo zraněno. Kromě toho přišli o život tři policisté a pět utrpělo zranění, když u obce Makarove v Luhanské oblasti „bandité“ na jejich mobilní hlídku zahájili palbu ze zálohy z granátometů.

Na doněckém letišti pak „teroristé“, jak Kyjev označuje proruské ozbrojence, z granátometů, minometů a ručních zbraní opět ostřelovali vojáky, kteří letiště nadále kontrolují. Protivník ale prý utrpěl ztráty, protože během vyžádané dělostřelecké podpory přišel o 23 lidí a dalších 27 jich bylo zraněno.

Izolované Rusko

Od uzavření příměří mezi proruskými rebely a Ukrajinou v září tohoto roku se obě strany neustále obviňují z jeho porušování. Americký prezident Obama na Putinovu adresu prohlásil, že pokud Rusko nepřestane s podporou rebelů, zůstane v mezinárodní izolaci.

Na summitu G20, který se odehrál tento víkend, kritizovali Putina i další lídři EU. Putin však novinářům řekl, že podle něj existuje dobrá šance, že se krizi podaří vyřešit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!