Lidovky.cz

Na britském letišti tikala bomba, bez mučení teroristů by ji neodhalili

USA

  6:33
LONDÝN - Před pěti lety tikala na palubě letadla v britském East Midlands bomba. Zneškodnit se ji podařilo 17 minut před explozí. Britští zpravodajci nyní přišli s tvrzením, že bez mučení vězněných členů Al-Káidy by k odhalení nikdy nedošlo a letadlo by explodovalo. Bývalý šéf britské tajné služby MI6 jejich slova potvrzuje, mučení prý výsledky skutečně přináší.

Waterboarding. foto: Youtube.com

John Sawers, dlouholetý šéf MI6, řekl v rozhovoru pro britskou televizní stanici BBC, že mučení přináší výsledky, ačkoli je proti hodnotám britské společnosti. Vyvracel také nařčení, že tajné služby hrály významnou roli při radikalizaci mladých muslimů v Británii, včetně „Džihádisty Johna“ Mohammeda Emwázího.

Deník Independent jeho slova v neděli potvrdil, když přinesl informace o překažení plánu teroristů na zničení dvou civilních letadel v roce 2010. Podle dobře informovaného zdroje z tajné služby bylo odhalení bomby na na palubě letadla v East Midlands možné jen díky informacím, které britští agenti získali mučením vězněných členů Al-Káidy v Saúdské Arábii.

PSALI JSME:

Teroristé umístili bomby na dvě britská letadla, která pak měla explodovat nad Spojenými státy. První bombu díky informacím ze Saúdské Arábie našli agenti a pyrotechnici ještě na letišti ve Velké Británii, druhou odhalili na palubě v Dubaji.

Sedmnáct minut před explozí

Celá akce prý byla jako vystřižená z akčního filmu. Po „dvou nebo třech“ telefonátech ze Saúdské Arábie se strhla divoká pátrací akce a bomba byla odhalena pouhých sedmnáct minut před explozí. Anonymní zdroj z MI6 reportérům Independentu řekl: „Agenti v Londýně dvakrát nebo třikrát telefonovali se svými kolegy ze Saúdské Arábie, kteří usilovně zjišťovali, kde přesně má být bomba ukrytá. Okamžitě jim hlásili sebemenší podrobnosti, vše proběhlo velmi rychle.“

K TÉMATU:

Úředníci, kteří informaci agentům ve Velké Británii poskytli, prý v místnosti s vězněným členem Al-Káidy nebyli. Podle jejich slov však nemohly být informace získány bez použití tvrdých výslechových metod. „Dá se určitě říci, že byl mučen. Rozhodně ty informace neposkytl dobrovolně,“ řekl anonymní zdroj z MI6. „Samozřejmě, že získáváme informace i díky mučení. Máme různé zdroje a tato metoda patří k jednomu z nich. Ale neklademe zbytečné otázky. Neptáme se, jak přesně byly tyto informace získány. To je ten zásadní rozdíl mezi zpravodajskými informacemi a důkazy.“

Výpovědi agentů nepřímo potvrdil i britský premiér David Cameron. V únoru se zmínil o „zpravodajské informaci“ ze Saúdské Arábie, která „dost možná zachránila stovky životů“.

Když tiká bomba, můžeme mučit jak chceme

V Británii i díky případům jako je tento roste znechucení některých pracovníků tajných služeb z toho, jak je jejich práce kritizována. „Když v letadle plném lidí tiká bomba, většina lidí vám mučení schválí. Oficiálně ale pořád tvrdíme, že bychom něco takového nikdy neudělali. Přitom nás tyto praktiky mnohdy zachrání před katastrofou,“ prohlásil nejmenovaný vládní úředník.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidskoprávní organizace Cage v minulosti prohlašovala, že MI5 a MI6 svými technikami mučení radikalizují mladé muslimy. Jako příklad uvedla Michaela Adebolaja, který v roce 2013 na ulici ubodal britského vojáka Lee Rigbyho. John Sawers však tvrdí, že taková obvinění jsou pochybná a že mučení je technika používaná po tisíciletí. Zároveň však připouští, že i k němu je třeba přistupovat s mírou.

„Celý problém s mučením je to, že skutečně přináší výsledky. V civilizovaných společnostech jako je ta naše však musíme některé metody upustit. Protože jakkoli jsou užitečné v daný moment, dlouhodobě se mohou skutečně obrátit proti nám,“ řekl Sawers.

Zpravodajcovo dilema

Dokud byl šéfem MI6, označoval přitom Sawers mučení za nezákonné a odporné. Už v roce 2010 si však postěžoval na neustálé dilema zpravodajců, zda takto získané informace použít, nebo je ignorovat.

Oslovení politici tyto praktiky odsoudili. Dominic Grieve z britské Konzervativní strany řekl, že sice přináší informace, ale mnohdy mylné. Poslanec Andrew Tyrie prohlásil: „Stále více a více lidí nás viní z toho, že mučíme vězně. Už dávno měl být proveden nezávislý soudní audit.“

Facebook táhne s teroristy

V jiném rozhovoru pro Radio 4 Sawers pranýřoval sociální média za to, že maří práci tajných služeb a pomáhají teroristům. Jako příklad uvedl případ Edwarda Snowdena, který odhalil masivní a utajované sledování telefonické a elektronické komunikace americkými službami.

Edward Snowden, který odhalil masivní sledování občanů USA tajnými službami.

„Před Snowdenem tajné služby s technologickými společnostmi spolupracovaly a společně jsme tak udržovali naše občany v bezpečí. To je teď pryč,“ dodává Sawers. Podle něj tyto společnosti sedí na hromadě dat, které využívají k sebepropagaci, ale s tajnými službami se o ně dělit nechtějí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.