Lidovky.cz

Teror a propaganda. Exkluzivní záběry z Mosulu dokládají krutovládu Islámského státu

Svět

  9:32aktualizováno  9:35
Exkluzivní záběry získané reportérem stanice BBC dokumentují vládu extremistického Islámského státu v severoiráckém Mosulu. Očití svědci na nich vypovídají o teroru, kterému sunnitští fanatici dobyté město podrobili: „Mučili mě.“ „Upírají mi má práva.“ „Islámský stát je nepřítelem lidstva.“

Exkluzivní záběry z džihádisty opanovaného Mosulu. foto: BBCReprofoto

Potají nasnímané videozáběry zachycují zpovědi obětí Islámského státu (IS) i jeho přívrženců, ženy z donucení zahalené od hlavy až k patě, spektakulární ničení městských budov včetně mešit či opuštěné školy, píše BBC (na stránkách stanice se můžete podívat na sestřih z videí). Obyvatelé severoirácké metropole, již ozbrojení extremisté vládnou už celý rok, popisují strach, který provází každodenní život ve městě zahaleném černou vlajkou, i přípravy džihádistů na očekávanou ofenzivu irácké armády.

V černé od hlavy až k patě

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

Videa dokumentují například neúprosná pravidla, kterými extremisté na základě rigidního výkladu náboženského práva šaría řídí život mosulských žen, včetně přísné kontroly oblečení. Haná jednoho dne požádala manžela, aby si s ní vyšel ven, i když to znamenalo zahalit se do chimáru, tedy od hlavy k patě. „Nevyšla jsem z domu od té doby, co město obsadil IS, a byla jsem v šoku, že mě muž požádal, abych si vzala také nikáb (závoj zahalující obličej - pozn. red.). Chvíli jsem zvažovala, že radši zůstanu doma. Nakonec jsem souhlasila,“ vypráví žena. Manželé zamířili do restaurace u řeky, kam chodili před svatbou.

„Když jsme se posadili, řekl mi manžel, že tady si už mohu nikáb sundat, protože podnik je pro rodiny a IS tam nechodí. Když jsem si odhalila tvář, okamžitě přišel majitel a prosil nás, abych si ji znovu zakryla. Lidé z IS prý chodí na nečekané kontroly a když mě uvidí s odkrytou tváří, zbičují ho za to,“ řekla Hanáa. Pár si vyslechl příběhy o zbičovaných manželích žen, které si nezahalily také ruce rukavicemi.

Pronásledování menšin

Osud iráckých křesťanů? Pro Islámský stát jsou zdrojem příjmů, říká arabista

Gynekoložka Marjam je křesťanka a vášnivá čtenářka, v domě má velkou knihovnu. „IS mi hrozil ještě předtím, než jeho členové obsadili město. Pomáhala jsem rodičkám bez ohledu na jejich náboženství nebo původ. Když ale Mosul padl, musela jsem uprchnout. V Irbílu mě dostihla šokující zpráva, že zkonfiskovali můj dům a označili jej písmenem N, tedy označením pro křesťany. Telefonovala jsem přátelům, aby zachránili mé knihy, ale bylo pozdě. Knihy vyhodili na ulici, několika sousedům se podařilo zachránit jen pár cenných kusů,“ řekla Marjam.

Mučení a ponižování

Iráčtí islamisté? Nomádi džihádu, kteří vládnou terorem, říká arabista

To, jak IS trestá nedodržování své interpretace islámu, popisuje Zajíd. „Když město obsadili, vyhlásili zákony chalífátu, jak tomu říkají. Nejmírnějším trestem je zbičování za kouření cigarety, za krádež se seká ruka, za nevěru je muž shozen ze střechy, žena ukamenována. Tresty se odbývají na veřejném místě, aby odstrašily ostatní. Ti, kdo prošli věznicemi IS, prožili hrůzy o nichž se bojí hovořit,“ řekl Zajíd.

Fuád se dostal do věznice IS jako náhrada za bratra, jehož radikálové nenašli doma. „Muž, který mne mučil, přestával, jenom když byl sám unavený. Bil mne elektrickým kabelem a týral mě i psychicky. I když se pak bratr sám přihlásil a vyšlo najevo, že obvinění proti němu jsou neoprávněná, nechali si mě ve vězení, dokud sami nenaznali, že bych mohl odejít. Na zádech mám pořád stopy po kabelu,“ řekl Fuád.

Zákaz nevinných radostí

Čeští vědci se postavili barbarství Islámského státu. Snaží se zachránit Mosul

Každodenní život v Mosulu se změnil k nepoznání. Dělníci i vojáci jsou bez příjmů, protože nemají práci. Bohatí žijí z úspor, chudí byli ponecháni osudu. „V Mosulu je teď zakázáno všechno včetně nevinných pikniků, protože je to prý ztráta času a peněz. IS si bere čtvrtinu příjmů všech jako příspěvek na obnovu města. Má pod kontrolou všechno, vybírá činže, nemocnice jsou vyhrazeny jeho členům. Lidé z IS nahradili imámy v mešitách a mnoho lidí tam přestalo chodit, protože se po nich žádá přísaha věrnosti. Víra se vymáhá silou, bratra zbičovali za to, že nezavřel v době modliteb svůj obchod,“ tvrdí Mosulan Hišám.

Propaganda ve školách

Arabista o teroru Islámského státu: Strach dává násilí symbolický rozměr

IS se snaží získat si děti. Mahmúdova rodina se rozhodla posílat jeho dvanáctiletého bratra do školy, i když ji řídí IS. Lepší nějaká škola, než žádná, usoudili. Mahmúd jednou našel bratra doma pozpěvovat si píseň IS a malovat jejich černý prapor. „Rozlítil jsem se, roztrhal jsem tu kresbu a křičel na něj, že jestli to udělá znovu, zbiju ho a přestanu s ním mluvit. Okamžitě jsme ho ze školy vzali a řekli jsme si, že bude lepší, když nebude mít žádné vzdělání, než abychom ho nechali poslouchat propagandu IS,“ řekl Mahmúd.

Přípravy na ofenzivu

‚Do poslední kapky krve.‘ Islámský stát změnil dobytý Mosul v pevnost

Irácká armáda chystá ofenzivu a znovudobytí města a IS se na to aktivně připravuje. „Podkopali město tunely, staví barikády, rozmísťují miny a bomby i odstřelovače, takže armáda to bude mít těžké. Budu ale velmi šťastný, jestli se armádě podaří osvobodit pláně Ninive a Mosul. Vrátí se ti, co uprchli, a společně budeme schopni obnovit bezpečný a sjednocený Irák. Is je nepřítelem lidstva,“ říká Zijád. Podle něj musí vláda vyzbrojit místní lidi, aby se mohli obrany města zúčastnit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.