Lidovky.cz

Nemají žádná práva, jen těžkou dřinu. Život migrantů v Rusku připomíná otrokářství

Asie

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Rustam je původem Tádžik, v Moskvě pracuje na stavbě. Přespává spolu se svými krajany, ale i s Uzbeky, jedním Kazachem a několika Ázerbájdžánci na ubytovně bez teplé vody a s věčně ucpanou toaletou. „Za bydlení neplatíme, šéf nám to strhává z platu,“ vysvětluje systém, který nemá daleko k otrokářství.

Ruská Federální migrační služba zahájila počátkem letošního roku velké tažení proti přistěhovalcům. Na ilustračním snímku z roku zásah policie proti ekonomickým migrantům. foto: Reuters

Rustam nedisponuje v Rusku žádným pracovním povolením, nemá žádná práva, žádné možnosti kromě jediné – dřít a vydělané peníze posílat domů.

A i když vízum pro vstup na ruské území nepotřebuje, už je tam déle než tři měsíce, což je maximální doba, po kterou se na místě může zdržovat jako turista. Navíc mu nikdo nedovolil v Rusku pracovat.

Je jedním ze zhruba čtyř milionů „nelegálů“, pocházejících většinou z bývalých sovětských republik.

Chtějí povolení. Zahraniční migranti stojí před moskevským azylantským centrem, kde je čekají na dokumenty.

Letenka za vlastní

Velké tažení proti přistěhovalcům, kteří v drtivé většině hledají v Rusku lépe placenou práci, než jakou mohou získat ve své vlasti, zahájila Federální migrační služba (FMS) už počátkem tohoto roku. 25. září potom oznámila, že zakazuje vstup na ruské území 1,5 milionu cizinců. Z toho půl milionu lidí má zákaz překročit ruskou hranici doživotně. Ostatní musí čekat na další příležitost od tří do deseti let.

Lidé, v naprosté většině muži, by se měli vrátit domů dobrovolně. Ovšem tisíce z nich soud umístí před samotnou deportací do speciálního zařízení, protože je pravděpodobné, že se pokusí příkaz FMS porušit. Loni bylo do těchto věznic pro osoby určené k deportaci do domovské země umístěno skoro 40 tisíc lidí.

Imigrace a nacionalismus? Zásadní problémy dnešního Ruska. A bude hůř

Letenky do vlasti si musejí migranti zaplatit sami nebo jsou k tomu donuceni jejich příbuzní, kteří žijí v Rusku legálně. FMS umí peníze v těchto případech z migrantů dostat nejrůznějšími metodami. A hlavně – ani ti, kteří jsou v Rusku legálně, nechtějí mít opletačky s úřady a raději svému bratranci letenku domů zaplatí, jenom aby měli od úřadů klid.

Pokud se někdo pokusí z vězení pro odsouzené k vyhoštění, byť jen na několik let, utéci, je mu automaticky zakázán vstup do Ruska po celý zbytek života. V současnosti nesmí do Ruské federace již nikdy v životě z nejrůznějších důvodů půl milionu osob.

Konec gumových garsonek

Intenzivní kontroly podezřelých bytů, firem, ubytoven, staveb a tržišť začaly po 1. lednu 2015 a celá akce vyvrcholila v létě. FMS oznámila, že se jí například podařilo prakticky vymýtit tzv. gumové byty – tedy byty, které sloužily pouze jako adresa pro přihlašování cizinců, což vynášelo jejich majitelům nemalé částky. Stávalo se, že na jedné adrese, v jediné místnosti 5 × 4 metry byly přihlášeny stovky osob.

FMS ještě v březnu tohoto roku tvrdila, že v Rusku je asi 10 tisíc gumových bytů. Nyní je podle šéfa FMS Konstantina Romodanovského 9500 zlikvidováno.

Od 1. ledna letošního roku musejí všichni občané zemí bývalého SSSR používat při vstupu na ruské území výhradně zahraniční pas. Doposud stačil pas „domácí“. Netýká se to pouze Kazachů a Bělorusů, neboť jejich země patří do privilegované skupiny – Celního svazu.

Kromě toho všichni pracovní migranti, což je absolutní většina lidí, kteří v Rusku hledají útočiště – političtí azylanti jsou zastoupeni minimálně –, musejí do měsíce po překročení hranice získat tzv. patent. Přistěhovalci musejí mít čistý trestní rejstřík, zdravotní pojištění, musejí řádně platit daně a nesmějí mít žádnou infekční chorobu.

TĚŽKÁ ZKOUŠKA

„Ruština je ze všeho nejtěžší. Domluvit se není problém, s gramatikou je to horší. Mnohem lépe se orientují v právu. „Kam má jít občan Ruské federace, aby se rozvedl se ženou?“ zní jedna z otázek. Varianty odpovědi jsou tři: k soudu, na policii, do kostela. Většina „studentů“ se trefí. V části „ruská historie“ jsou i otázky z nedávné minulosti – například datum, kdy byl k Rusku znovu připojen Krym. Kdo z přistěhovalců to neví, nesmí od čtvrtka na ruském území pracovat. Nový zákon právě vstupuje v platnost.“ VÍCE ZDE:Imigrace podle Ruska: Nevíte, kdy jsme připojili Krym? Jeďte domů

Zkoušky z ruštiny

Ovšem ani zcela zdravý a bezúhonný jedinec nemá vyhráno. Musí ještě složit zkoušku z ruštiny, ruské historie a ruských zákonů. Ne všem se to podaří. Například Tádžik Rustam umí rusky jen velmi bídně a skládat v cizím jazyce zkoušku z historie je pro něj krajně obtížné.

Prý se ale v některých místech v Rusku dá certifikát potvrzující, že člověk rusky mluví a vše potřebné o Rusku ví, koupit za pár tisíc rublů. Migrantů tedy v Rusku pravděpodobně zásadně neubude. Možná se je ale z velké části podaří legalizovat.

Ostatně i ruská vláda přiznává, že bez přílivu lidí ze střední Asie by ruské stavebnictví prakticky přestalo fungovat – těžké práce by neměl kdo vykonávat. Kromě toho jsou přistěhovalci pro Rusko jedinou nadějí, jak zastavit rychlý úbytek obyvatelstva.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.