Lidovky.cz

V Bosně začal proces v případu vražd 20 lidí unesených ve Štrpci

Svět

  21:24
SARAJEVO - Přečtením obžaloby začal v pondělí v Sarajevu proces s deseti údajnými pachateli vražd dvaceti cestujících nesrbské národnosti unesených před 22 lety v bosenské železniční stanici Štrpci. Informovala o tom bosenská média. Dalších pět údajných spolupachatelů je obžalováno v Srbsku.

Památník obětí masakru ve Štrpci v srbském Prijepolje. foto: ČTK

Zločin označovaný jako „Únos ve Štrpci“ se odehrál v únoru 1993. Jeho oběťmi se stali cestující z vlaku, který mířil z Bělehradu do Baru v Černé Hoře po železnici, jejíž krátký úsek vede přes bosenské území. Právě tam ozbrojenci 27. února z vlaku unesli 20 cestujících. Než je postříleli, všechny fyzicky týrali. V roce 2010 byly v oblasti jezera Perućac nalezeny a identifikovány ostatky čtyř obětí. Po ostatních se stále pátrá.

Svědci, znalci, důkazy

Zvláštní bosenská prokuratura, která vyšetřuje válečné zločiny, na úvod přelíčení sdělila, že hodlá předvolat pět desítek svědků a pět znalců a předložit 43 materiálních důkazů, s jejichž pomocí hodlá prokázat vinu souzených. Obhajoba hodlá se svými důkazy vystoupit až po důkazním řízení obžaloby, jejíž první svědek má být vyslechnut 23. října.

Mezi 20 uneseným a zmasakrovanými civilisty bylo 18 osob muslimské (dnes bosňácké) národnosti. Zbylými dvěma oběťmi byli Chorvat a osoba označená jako „zřejmě arabského původu“. Podle obžaloby 18 unesených zavraždili dva ze souzených - Petko Indjić a Milan Lukić. Další dva zajatci prý byli zabiti při pokusu o útěk.

Již odsouzený Milan Lukić

Milan Lukić si už odpykává doživotní trest vězení. Za jiné zločiny spáchané během války v Bosně v letech 1992-1995 ho k němu odsoudil v roce 2012 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), sídlící v nizozemském Haagu.

Srbská justice žene k odpovědnosti pachatele masakru ve Štrpci

Podezřelé zadržely loni 5. prosince ve spolupráci srbské a bosenské bezpečnostní orgány. Vesměs jde o bývalé příslušníky bosenskosrbské armády a srbských ozbrojených formací. Pětice účastníků zločinu zadržená v Srbsku byla obžalována už v březnu.

Zatím jediným, kdo byl v souvislosti s případem Štrpci dosud odsouzen, je Nebojša Ranisavljević. Soud v Černé Hoře ho poslal do vězení na 15 let.

Hrůzný případ byl pro obyvatele bývalých jugoslávských republik jedním z důkazů, že někteří pachatelé dvacet let starých zločinů, včetně velitelů tehdejších vojenských jednotek, se stále dokážou vyhýbat trestu. Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević prohlásil, že vyšetřování zločinu kladly v minulosti překážky srbské státní orgány.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.