Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest pro vrahy z Bosny? 20 let po masakru zatkla policie podezřelé

Svět

  15:00
BĚLEHRAD/SARAJEVO - V Srbsku a v Bosně v pátek zatkli 15 lidí podezřelých z účasti na únosu a povraždění 19 nesrbských cestujících v bosenské železniční stanici Štrpci v roce 1993.

Památník obětí masakru ve Štrpci v srbském Prijepolje. foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP, podle které byl tento případ až dosud pro obyvatele bývalých jugoslávských republik jedním z důkazů, že někteří pachatelé dvacet let starých zločinů, včetně velitelů tehdejších vojenských jednotek, se stále dokážou vyhýbat trestu. Srbský prokurátor potvrdil, že vyšetřování zločinu kladly překážky státní orgány.

Policisté zatkli při koordinované akci v pátek ráno pět lidí v Srbsku a deset dalších v Bosně. Jsou mezi nimi členové válečných milicí nebo i bosenskosrbský generál, který během konfliktu v dané oblasti velel armádním jednotkám.

„Jsme na dobré cestě vyřešit vraždu, u níž se to za posledních 20 let nepodařilo. Musíme to udělat pro nevinné oběti,“ komentoval případ srbský prokurátor Bruno Vekarić.

Válečný zločin

Masakr ve Štrpci se odehrál v únoru 1993. Jeho oběťmi se stali cestující z vlaku, který mířil ze Srbska do Černé Hory po železnici, jejíž krátký úsek vede bosenským územím. Právě tam ozbrojenci z vlaku unesli 19 cestujících - 18 Muslimů (nyní Bosňáků) a jednoho Chorvata, které později mučili a nakonec postříleli. Většina těl se nikdy nenašla.

Jeho nadřízený Vladimir Vukčević bělehradské televizi B92 potvrdil potíže, s nimiž se vyšetřování potýkalo u srbských úřadů. „Práce byla zintenzivněna před dvěma roky a zaznamenali jsme velké obstrukce tehdejších státních orgánů při objasňování zločinu,“ řekl. Nechtěl ale upřesnit, v čem obstrukce spočívaly a kdo za ně byl odpovědný, protože „by nemělo smysl na to ukazovat a ztrácet energii“. Dodal jen, že byli vyměněni policisté, kteří se na vyšetřování podíleli, a to pomohlo.

Za smrt 19 civilistů byl dosud potrestán jediný člověk. Srb Nebojša Ranisavjlević, člen polovojenské formace Bílí orli řízené Milanem Lukičem, byl v roce 2002 odsouzen na 15 let vězení. Právě Lukić, jehož lidé se během bosenské války podíleli na vyhlazování bosenských Muslimů v okolí obce Višegrad na jihovýchodě Bosny, byl podle prokurátorů organizátorem předem připraveného masakru. Lukić byl v roce 2009 Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu odsouzen na doživotí, ale ne konkrétně za tento zločin.

PSALI JSME:

Podle AP je ale v případě hromadné vraždy ve Štrpci otázkou, zda se vyšetřování dostane nejen k vykonavatelům masakru, ale i k mužům v pozadí, kteří za něj nesou odpovědnost. Pak by se totiž mohlo dotknout i některých vysoce postavených srbských představitelů, kteří v 90. letech pracovali v administrativě prezidenta Slobodana Miloševiče. Ačkoli srbská vláda nyní uznává, že vražda ve Štrpci byla válečným zločinem, řada Srbů její pachatele dodnes považuje za hrdiny.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat