Lidovky.cz

Bataclan? Moře těl, Danteho peklo, popsal člen zásahové jednotky. Před měsícem udeřili v Paříži teroristé

Svět

  8:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Paříž a s ní celý svět bude v neděli vzpomínat. Přesně před měsícem udeřili na srdce Francie islámští teroristé a zabili 130 lidí. Sedm útočníků je mrtvých, policie po celém světě však usilovně pátrá po jejich komplicích, ve Francii dál panuje výjimečný stav.

S teroristy bojovali elitní francouzské jednotky foto: Reuters

Časová osa útoků

13. listopad

21:20 V blÍzkosti Stade de France se odpálil první sebevražedný útočník

21:25 Střelba na Rue Bichat.

21:30 U fotbalového stadionu se odpálIl druhý terorista.

21:32 Střelba v ulici Rue de la Fontaine-au-Roi.

21:36 Střelba na Rue de Charonne.

21:40 Na bulváru Voltaire se odpálil terorista.

21:40 Do divadelního klubu Bataclan vchází tři muži a začínají střílet.

21:53 U Stade de France se odpálil třetí terorista.

22:00 V Bataclanu si berou útočníci rukojmí.

14. listopad

00:20 Začíná policejní operace v Bataclanu.

00:58 Bataclan je obsazen a zabezpečen.

Teroristé zaútočili 13. listopadu 2015 na několika místech, největší počet obětí - 89 lidí - zemřelo v divadelním klubu Bataclan, kde útočníci řádili více než dvě hodiny. Agentura AFP přinesla pod podmínkou anonymity svědectví jednoho z členů elitní zásahové jednotky BRI z onoho pátku třináctého.

„Ve 21.40 jsme obdrželi hlášení, že na Stade de France došlo k výbuchu a že se v centru Paříže střílí,“ řekl důstojník BRI (Brigades de Recherche et d’Intervention - pozn. red.). Tato elitní jednotka ministerstva vnitra se specializuje na vážné bankovní loupeže a na situaci s rukojmími.

Pak dostali informace o možných rukojmích v divadelním klubu Bataclan, kde koncertovala americká skupina Eagles of Death Metal. Z velitelství BRI na nábřeží Seiny ve 22.00 vyrazila první skupina „s trochou vybavení“. U Bataclanu byli o patnáct minut později.

Džihádista ležel u vchodu s prostřelenou hlavou

Specialistům z BRI se naskytl pohled na mrtvé tělo. „Džihádista ležel u vchodu s prostřelenou hlavou. Jinak byl ale klid. Když jsme přijeli, nebyl slyšet ani jeden výstřel. Přemýšleli jsme, jestli se teroristé nevyplížili zadem.“ Prvního teroristu zabil předtím kriminalista, který se k Bataclanu dostal mezi prvními.

Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclan.

Třetí útočník z Bataclanu identifikován. Policie si myslela, že zůstal v Sýrii

K příslušníkům BRI se brzy přidali policisté z protiteroristického týmu RAID. „Když jsme nahlédli do foyer Bataclanu, uviděli jsme mrtvá těla. V hlavní hale pak stovky lidí mačkajících se doslova na sobě a volajících o pomoc. Byli tam mrtví, zranění a živí lidé, všichni dohromady,“ popsal pro AFP lékař BRI Denis Safran.

Důstojníka BRI pohled do Bataclanu šokoval. „Nikdy jsem neviděl nic takového. Moře těl, Danteho peklo, všude krev. Neměli jste jinou možnost než šlapat po tělech, klouzat po krvi.“

Hrozili, že začnou rukojmím řezat hlavy

Muži z BRI a RAID začali prohledávat budovu. „Za každými dveřmi byli lidé, rukojmí, Vždy jsme ale museli zkontrolovat, zda to nejsou teroristé.“ Divné bylo, že při rychlé prohlídce neobjevili policisté útočníky ani žádné výbušniny. RAID obsadil hlavní halu a okolí divadla, BRI začal pátrat v útrobách Bataclanu. „S každým krokem, který jsme udělali, jsme nacházeli rukojmí. Byli schovaní pod falešnými stropy, pohovkami...“

Eagles of Death Metal po atentátech opět v Paříži. Navštívili i Bataclan

Ve 23.15 došli členové BRI ke dveřím, za kterými slyšeli křičet teroristy. „Byli tam dva. Tvrdili, že mají sebevražedné vesty s výbušninami a hrozili, že je odpálí. Požadovali, abychom se stáhli, jinak začnou rukojmím řezat hlavy. Mluvili také o Sýrii.“

S útočníky se poté snažil po telefonu domluvit policejní vyjednavač. Osmnáct minut po půlnoci přišel však od velitelů rozkaz k útoku. Tým BRI otevřel dveře, za kterými byli slyšet teroristé. „Ocitli jsme se v chodbě, dlouhé asi 15 metrů.“ Mezi policisty a teroristy se však nacházela skupina rukojmích. Ti leželi skrčení na zemi. „I přes střelbu teroristů jsme postupovali vpřed krytí za balistickým štítem. Sami jsme kvůli rukojmím nestříleli.“

Střelami zničený balistický štít BRI.

Štít spadl, objevil se stín a výbuch

Když dorazili ke skupince rukojmích, začali je krytí štítem evakuovat. To vše za neutuchající střelby z AK-47 teroristů. Když se podařilo rukojmí odvést, vyrazili muži z BRI ihned do útoku. „Štít spadl a my jsme zahlédli stín. Vystřelili jsme po něm a pak došlo k výbuchu. Výsledkem bylo, že se dva džihádisté odpálili.“

Jeden člen BRI byl zraněný, zasáhla ho odražená kulka. Teroristé se odpálili před dveřmi, za kterým bylo schováno dalších 15 rukojmích. „Nevěřili, že jsme policisté. Volali na tísňovou linku, aby si to ověřili,“ dodal důstojník BRI.

UPOZORNĚNÍ: GALERIE OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBĚRY

Rychlá pomoc záchranářů.
Policejní kontroly z okolí místa střelby.

Odstraňování těl trvalo deset hodin. Celkově při pařížských útocích zahynulo 130 lidí, 368 bylo zraněno, z toho téměř sto vážně. V Paříži přišly o život dvě desítky cizinců z více než 12 států. Koordinátor tři buněk teroristů Islámského státu Abdelhamid Abaaoud byl spolu s dvěma dalšími lidmi zabit 18. listopadu při razii na předměstí Paříže. Minimálně jeden z útočících teroristů je ale stále na útěku.

Kdo v Paříži útočil?

  • Klub Bataclan
V klubu útočili tři teroristé - Samy Amimour (28), který byl identifikován tři dny po útoku, a Omar Ismail Mostefai (29), který byl identifikováni bezprostředně po činu. Oba se narodili ve Francii a již v minulosti byli v hledáčku policie. Třetí útočník třiadvacetiletý Francouz Fouad Mohamed Aggad ze Štrasburku byl identifikován 9. prosince. Aggad odcestoval na konci roku 2013 se skupinou dalších zradikalizovaných mladých lidí do Sýrie. Byl s ním údajně jeho bratr. Některé členy této skupiny francouzská policie zatkla po návratu do vlasti na počátku roku 2014, nikoli však Aggada, který podle agentury AFP zůstal pravděpodobně v Sýrii.

  • Stade de France
U stadionu se odpálil francouzský občan Bilal Hadfi (20), který údajně bojoval v Sýrii na straně IS, a na místě byl také nalezen syrský pas na jméno Ahmad Muhammad. Pas ale patří syrskému vojákovi, který byl zabit několik měsíců před útokem. Identitu třetího útočníka se úřady snaží zjistit, francouzská policie zveřejnila jeho fotografii 22. listopadu a podle médií odpovídá fotografii jistého Mahmúda, jehož řecké úřady zaregistrovaly 3. října na ostrově Lesbos. Mahmúd si údajně spolu s útočníkem s pasem na Ahmadem Muhamadem koupil lístek na trajekt do pevninského Řecka, aby mohl pokračovat na cestě Evropou.
Salah Abdeslam.

  • Bary a restaurace
Hlavním podezřelým ve věci útoků v barech a restauracích je Salah Abdeslam (26), který je stále na útěku. Francouzské úřady rozeslaly po celé Evropě žádost o pomoc při pátrání po voze značky Citroën Xsara, ve kterým by mohl Abdeslam prchat. Jeho bratr Brahim Abdeslam (31) se odpálil na bulváru Voltair. Totožnost dalších je neznámá.
Bratři Abdeslamovi mají francouzské občanství, s rodinou ale žili v bruselské přistěhovalecké části Molenbeek. Belgické úřady oznámily, že Salaha i Brahima letos vyslýchaly kvůli údajnému pokusu jednoho z nich o cestu do Sýrie. Nezdáli se ale být hrozbou a byli proto propuštěni.

  • Další obvinění, kteří pomáhali útočníkům:
Belgická prokuratura obvinila čtyři dny po útocích z terorismu dva muže, kteří přiznali, že 14. listopadu, den po atentátech, ve Francii vyzvedli hledaného Salaha Abdeslama. Jakýkoli podíl na teroristických útocích ale Mohammed Amri (27) i Hamza Attou (20) odmítli. Belgická justice také 24. listopadu vydala mezinárodní zatykač na Mohameda Abriniho (30), který podle vyšetřovatelů řídil 11. listopadu auto Renault Clio, které bylo použito k pařížským útokům. Jel přitom se Salahem Abdeslamem. Za pomoc Abdeslamovi skončili ve vazbě také Ali Oulkadi, Lazez Abraimi nebo Abdeilah Chouaa.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.