Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Eagles of Death Metal po atentátech opět v Paříži. Navštívili i Bataclan

Kultura

  10:35aktualizováno  17:28
PAŘÍŽ - Americká rocková skupina Eagles of Death Metal, jejíž listopadové vystoupení v Paříži bylo terčem nejkrvavějšího útoku teroristů, v pondělí opět koncertovala ve francouzské metropoli. Divákům zahrála v závěru koncertu irské kapely U2 v sále Bercy.

prostranství před klubem Bataclan je stále plné květin. Další přibyly po úterní návštěvě členů kapely Eagles of Death Metal... foto: Reuters

Dnes členové skupiny uctili památku obětí před klubem Bataclan, kde 13. listopadu při jejím koncertu džihádisté zabili desítky lidí. Informovala o tom francouzská média.

„V listopadu byli okradeni o pódium, rádi bychom jim proto dnes v noci nabídli to naše,“ uvedl americké hudebníky zpěvák U2 Bono. Americká skupina zahrála píseň I Love You All The Time.

O účasti Eagles of Death Metal se spekulovalo. Kapela U2 po atentátech v Paříži zrušila dva své koncerty, které fanouškům nahradila nyní. První z nich se odehrál v neděli, Američané na nich ale oproti očekávání nevystoupili. Kapelu U2 v neděli doprovodila zpěvačka Patti Smith.

Členové Eagles of Death Metal přišli k Bataclanu kolem 14:00 a zůstali asi čtvrt hodiny u nakupených květin a vzkazů pro oběti před vchodem do klubu. Podle očitých svědků byli velmi dojatí, zpěvák Jesse Hughes si utíral slzy.

Při listopadovém útoku nikdo ze skupiny nebyl zraněn, ale o život přišli tři členové jejich hudebního nakladatelství a jejich obchodní zástupce Nick Alexander. Masakr v koncertním sálu Bataclan, kde Eagles of Death Metal vystupovali před asi 1500 diváky, byl nejkrvavější částí teroristického útoku desítky islamistů z 13. listopadu. Celkem zahynulo 130 lidí, z toho devadesát v Bataclanu. Také odsud pocházela většina z celkově asi 350 zraněných lidí. K vraždění se přihlásila skupina Islámský stát.

prostranství před klubem Bataclan je stále plné květin. Další přibyly po úterní...
Členy kapely Eagles of Death Metal návštěva na místě tragédie dojala k slzám.

Američtí rockeři již dříve uvedli, že by byli rádi první skupinou, která vystoupí v Bataclanu po jeho znovuotevření. Šéfové klubu minulý týden řekli, že sál se otevře veřejnosti nejspíš na konci příštího roku.

Oba koncerty U2 a návštěvu členů kalifornského bandu Eagles of Death Metal u Bataclanu doprovázela mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Nad halou, která pojme až dvacet lidí, dvě hodiny před jejím otevřením kroužil vrtulník.

Autor: