Lidovky.cz

Saúdská Arábie a Bahrajn přerušily diplomatické styky s Íránem

Svět

  21:41aktualizováno  4. ledna 13:29
RIJÁD - Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem, oznámilo v neděli v Rijádu saúdské ministerstvo zahraničí. Krok je reakcí na ranní útok davu íránských demonstrantů na areál saúdského velvyslanectví v Teheránu. Personál íránského velvyslanectví a další íránské organizace v Saúdské Arábii mají zemi opustit do 48 hodin. Po Rijádu zmrazil diplomacii s Teheránem také Bahrajn.

Saúdskoarabská ambasáda v Íránu zachvácená plameny foto: Reuters

Diplomatická roztržka následuje krátce po popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty. Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr v prohlášení na tiskové konferenci v Rijádu uvedl, že Saúdská Arábie nedovolí, aby Írán ohrožoval její bezpečnost.

Saúdská Arábie popravila 47 lidí. Vztahy s Íránem se vyostřují a OSN je zděšená

Íránská policie musela v neděli ráno rozhánět rozhněvané protestující, kteří pronikli na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu. Demonstranti pronikli do velvyslanectví a zapalovali tam ohně, než je rozehnala policie. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

Íránu je oporou šíitské komunity a kvůli Nimrově popravě si už v sobotu předvolal saúdskoarabského Chargé d’affaires (vedoucího úřadu) v Teheránu. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí reagovalo recipročně a povolalo si íránského velvyslance v Rijádu. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne „boží odplata“.

Demonstranti v New Yorku protestovali nejen proti popravě šajcha Nimra, ale...
Tryzna za popraveného šajcha Nimra v saúdskoarabské Avamíji (3. ledna 2016,...

Íránský prezident Hasan Rúhání popravu považuje za „neospraveditelnou a nelidskou“. Vydal ale příkaz ministerstvu vnitra stíhat osoby odpovědné za útok na saúdskoarabské velvyslanectví a ujistil, že Írán zajistí bezpečnost zahraničních diplomatických misí.

BAHRAJN NÁSLEDUJE SPOJENCE

Bahrajn podobně jako Saúdská Arábie přerušil diplomatické vztahy s Íránem. Írán je v Saúdské Arábii stejně jako v Bahrajnu považován za strůjce rozněcování nespokojenosti šíitů, kteří jsou v Saúdské Arábii v menšině, avšak v Bahrajnu ve většině. Vládne jim tam ale sunnitský rod Chalífů, který se marně šíity snažil zklidnit rozšířením pravomocí parlamentu.

Při protivládních demonstracích v roce 2011 Bahrajn neváhal nasadit policii a násilnosti si vyžádaly životy 30 lidí. Manáma se tehdy obrátila o pomoc k regionálním spojencům a Saúdská Arábie poslala do Bahrajnu své vojáky.

Nyní dal Bahrajn íránským diplomatům na opuštění svých postů 48 hodin. Stejnou lhůtu Íránci dostali v neděli v Saúdské Arábii, která už svůj diplomatický sbor z Íránu stáhla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.