Lidovky.cz

Referendum o Ukrajině Nizozemce příliš nezajímá, účast je velmi nízká

Evropa

  13:49aktualizováno  14:26
AMSTERDAM - Nizozemští voliči od rána v referendu hlasují o tom, zda schvalují, anebo odmítají dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Hlasování je sice právně nezávazné, ale přesto může zkomplikovat konečnou ratifikaci od ledna prozatímně uplatňované smlouvy i související dohody o volném obchodu. Referendum, které je chápáno jako obecnější vyjádření pohledu Nizozemců na Evropskou unii, zatím provází mimořádně nízká účast, možná nebude překročena 30procentní hranice nutná pro to, aby se výsledkem zabývala vláda. Volební místnosti se uzavřou v 21:00 SELČ.

Nizozemské referendum o přidružení Ukrajiny k EU provází nízká účast. foto: ČTK

Průzkumy, zveřejňované v nizozemských médiích v posledních měsících, naznačovaly mírnou převahu dotázaných, kteří by hlasovali proti.

„Názory jsou velice rozdělené a současně existuje velká skupina, která si nevytvořila názor,“ uvedla společnost Ipsos. Podle jejího průzkumu se 37 procent dotázaných přiklánělo k hlasování proti, třetina byla pro a zbytek byl nerozhodnutý.

Mediální podvrhy se v Rusku dělají za státní peníze, říká ukrajinský expert na lež v síti

Předpokládá se, že možný zamítavý výsledek - při dostatečně vysoké účasti - budou nizozemští euroskeptici a jejich kolegové z dalších evropských zemí vykládat především jako jasný výraz rostoucích pochyb evropské veřejnosti o současném směřování celé Evropské unie.

Obavy z krize

Vědomy si toho jsou i unijní špičky. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval, že nizozemské odmítnutí dohody by mohlo vést ke „kontinentální krizi“ a destabilizaci. Obavy dává najevo i Kyjev. Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, aby se jeho země, toužící se vymanit ze sféry ruského vlivu, nestala rukojmím „interní debaty v Nizozemsku o budoucnosti Evropské unie“.

O plebiscit je ale v Nizozemsku zatím malý zájem. Maurice de Hond, ředitel jednoho z hlavních úřadů pro průzkum veřejného mínění, s ohledem na dosavadní vývoj očekává, že účast dosáhne 25 až 30 procent, uvedla agentura Reuters. Do 13:00 SELČ v Amsterodamu hlasovalo 6,5 procenta oprávněných voličů, v Rotterdamu to v poledne bylo 7,4 procenta a v Haagu je účast pod devíti procenty.

Aby se výsledkem musela vláda zabývat, je třeba nejméně třicetiprocentní účast. Hlasování má jen poradní charakter, je však zřejmé, že nizozemská politická scéna jej ignorovat nemůže, i kvůli parlamentním volbám v příštím roce.

Při rozhodování voličů bude zřejmě spíš než detaily dohody s Kyjevem hrát roli celková atmosféra v Evropské unii, která má trvalé potíže zvládat například migrační krizi.

Na druhé straně pozorovatelé připomínají, že odmítnutí sbližování s Ukrajinou by mohlo být vnímáno jako přitakání konfrontační politice Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina.

Nizozemci hlasují v době, kdy je jejich stát předsednickou zemí EU. Dnešek se tak považuje i za jeden z klíčových momentů pro nizozemské předsednictví a vládu premiéra Marka Rutteho.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.