Lidovky.cz

Měl služební zbraň. Střelec v Orlandu byl zaměstnancem největší světové bezpečnostní firmy

Afghánistán

  7:11aktualizováno  11:21
WASHINGTON - Útočník Omar Mateen, který v neděli v noci zastřelil v orlandském klubu 50 lidí, byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S a měl od ní k dispozici služební zbraň. Prošel také u firmy dvěma bezpečnostními prověrkami. K nedělnímu masakru se znovu přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Tentokrát tak učinilo prostřednictvím své rozhlasové stanici Baján.

Omar Mateen foto: MyReprofoto

Kdo střílel v klubu v Orlandu? Otec tříletého dítěte, kterého mohla vést nenávist

Devětadvacetiletého občana USA Mateena, který byl synem afghánských imigrantů, policie zneškodnila. Střelba na Floridě byla z hlediska počtu obětí nejhorším takovým případem v historii USA.

Obamovi kondoloval Zeman

Za terorismus a útok na základní hodnoty demokracie označil český prezident Miloš Zeman nedělní masakr v Orlandu v soustrastném telegramu adresovaném americkému prezidentovi Baracku Obamovi. V kondolenci Zeman zopakoval důležitost globálního boje proti terorismu.

"S hlubokým zármutkem a šokem jsem přijal zprávu o masakru padesáti nevinných obětí v Orlandu. Tento brutální a zákeřný teroristický útok, ke kterému se údajně přihlásil takzvaný Islámský stát, mířil na základní hodnoty svobody a demokracie. Hodnoty, které americký lid vždy střežil a statečně obhajoval," uvedl Zeman v telegramu.

„Byl to vyzbrojený bezpečnostní důstojník,“ řekl mluvčí firmy. G4S později uvedla, že Mateena od září 2007, kdy ho přijala, nechala dvakrát prověřit, naposledy v roce 2013. V žádné z prověrek nic závadného nezjistila. V roce 2013 dostala informaci, že Mateena vyslýchal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), avšak vyšetřování bylo zastaveno. Někteří politici z řad demokratů začali po masakru vyzývat ke zpřísnění pravidel pro kupování a držení střelných zbraní.

Firma, která ve více než 110 zemích zaměstnává kolem 620 tisíc lidí, nyní hodlá shromažďovat informace o Mateenovi od jeho kolegů, uvedl mluvčí. G4S se podle mluvčího také bude snažit zjistit, zda některé ze zbraní, které Mateen ke střelbě v klubu použil, nesouvisely s jeho prací.

Lidé zapalovali také barevné svíčky, které připomínají symbol LGBT komunity.
Také muslimové se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas s činy Omara Mateena....

„Hodně bude záležet na informacích, které policie uvolní,“ uvedl. Policie zatím uvedla, že pušku a pistoli, které Mateen použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem. Za svůj cíl si možná vybíral z vícero klubů. Majitel jednoho podniku tvrdí, že ho útočník v uplynulém týdnu kontaktoval přes facebook.

Lidé křičeli a utíkali jako šílení, popsal svědek střelbu v klubu v Orlandu

Micah Bass, který nedávno otevřel noční klub Revere, řekl, že mu Mateen na facebooku poslal žádost o přátelství. „Neustále dostávám takové žádosti od účinkujících a možných hostů, kteří se chtějí pobavit a strávit čas s rodinou a přáteli,“ uvedl.

Bass již vše oznámil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), který se případem zabývá. Řekl také, že prověřuje záznamy ze svých bezpečnostních kamer, aby ověřil,

Útoky na gay kluby

  • 24. června 1973 - Žhářský útok neznámého pachatele si v gay baru UpStairs Lounge v New Orleansu vyžádal 32 obětí.
  • 21. února 1997 - Bombový útok na klub gayů v Georgii zranil 11 osob. Pachatelem byl americký pravicový extremista Eric Robert Rudolph, který spáchal pumový útok na letních olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 a který byl později odsouzen na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.
  • 30. dubna 1999 - Exploze v baru homosexuálů v londýnské čtvrti Soho si vyžádala tři mrtvé a asi 100 zraněných. Autor bombových atentátů, 24letý technik David Copeland, byl odsouzen na doživotí. K činům se přiznal s tím, že chtěl v Británii vyvolat "rasovou válku". Kromě gay baru útočil i ve čtvrtích Brixton, kde žije převážně obyvatelstvo afrického a latinskoamerického původu, a Brick Lane, kde se soustřeďuje židovská obec.
  • 22. září 2000 - Američan Ronald Gay zahájil palbu v gay klubu ve virginském Roanoke a zabil jednoho člověka a dalších šest lidí zranil. Muž, který byl podle policie frustrovaný ze svého jména, byl odsouzen ke čtyřem doživotním trestům.
  • 1. srpna 2009 - Dva lidé byli zastřeleni a 11 dalších zraněno, když neznámý útočník začal střílet do lidí před gay klubem v centru izraelského Tel Avivu. Mladík a mladá žena byli zabiti na místě, tři lidé byli zraněni těžce.
  • 12. června 2016 - Nejhorší případ střelby v historii USA si v gay klubu v Orlandu na Floridě vyžádal 50 obětí. Pachatelem byl Omar Mateen (29), rodák z USA, jehož rodiče jsou z Afghánistánu. FBI ho dříve vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám. Podle agentury Amak napojené na islamisty se k útoku přihlásil Islámský stát, napojení Mateena na IS není ale zatím prokázané.

Někdejší orlandský policista ve výslužbě James Copenhaver, který spolupracoval i s FBI, v rozhovoru s East Orlando Post řekl, že nevylučuje, že si Mateen před uskutečněním masakru velmi podrobně prohlédl několik nočních klubů.zda Mateen v uplynulých týdnech klub osobně nenavštívil, aby si zmapoval situaci.

„Můj výcvik a zkušenosti mě vedou k závěru, že střelec si prověřoval gay kluby tím, že se na sociálních sítích spřátelil s majiteli gay podniků v oblasti Orlanda, s personálem či dokonce se zákazníky,“ tvrdí Copenhaver. „Naznačuje to, že se připravoval, shromažďoval informace, aby zjistil, ve kterém klubu bude po jeho teroristickém útoku nejvíce obětí,“ dodal.

Psychicky labilní násilník

Americké úřady Mateena vyšetřovaly kvůli podezření na sklony k islamismu již v roce 2013 a 2014. Vyslýchaly ho, nic podezřelého ale neodhalily a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámila FBI na brífinku v Orlandu. Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a přísahal věrnost hlavě radikální organizace Islámský stát abú Bakrovi Bagdádímu.

Mateenova bývalá manželka Sitora Yusufiyová už dříve v neděli řekla, že její muž byl násilník a psychicky labilní a že v době, kdy byli manželi, ji opakovaně bil. Na pozdější tiskové konferenci přenášené CNN pak uvedla, že se přes svou psychickou labilitu chtěl stát policistou.

Vliv radikálního islámu

Už předtím Mateenova exmanželka řekla, že po několika měsících manželství se její muž dostal pod vliv radikálního islámu. Manželství obou trvalo jen čtyři měsíce v roce 2009, přestože oficiálně se rozvedli až v roce 2011. K ukončení manželství přispěli rodiče ženy, kteří, když se dozvěděli o tom, že ji manžel bije, přijeli a odvezli ji.

Mateenův otec Seddique Mir Mateen podle agentury AP uvedl, že svého syna zažil rozčileného, když před několika měsíci viděl v Miami dva líbající se muže. To podle otce mohlo mít vliv na jeho akci. Náboženství podle prý nemělo nic společného.

Bývalý nejmenovaný afghánský činitel AP řekl, že Mateenův otec se občas objevuje v jednom televizním programu, známém pro své „protiamerické tirády“ a „protalibanské“ postoje. Program se podle něj vysílá v afghánském jazyku darí.

Výběr teroristických útoků v USA, za nimiž stáli islamisté

Téměř 3000 mrtvých (11. září 2001)
Při koordinovaných teroristických útocích, které čtyřmi unesenými letadly spáchalo 19 teroristů arabského původu, zahynulo v New Yorku při nárazu do "dvojčat" Světového obchodního střediska, v budově Pentagonu ve Washingtonu a v Pensylvánii 2977 lidí. K útokům se posléze přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida.

14 mrtvých (2. prosince 2015)
Za střelbou v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu stáli radikál Syed Farook se svou ženou Tashfeen Malikovou. Oba pachatelé, kteří žili v USA, při následné přestřelce s policií zahynuli. FBI šetří jejich možné vazby na IS.

13 mrtvých (5. listopadu 2009)
Masakr na základně americké armády v texaském Fort Hoodu měl na svědomí major a armádní psychiatr Nidal Malik Hasan, muslim narozený v USA. U soudu pachatel prohlásil, že jeho čin byl odvetou za nasazení amerických vojáků proti islamistům v Afghánistánu. Palbu doprovázel arabskými výkřiky "Bůh je velký". V roce 2013 byl Hasan za svůj čin odsouzen k trestu smrti.

Čtyři mrtví (16. července 2015)
Při střelbě ve dvou vojenských zařízeních ve městě Chattanooga ve státě Tennessee zemřeli čtyři příslušníci americké námořní pěchoty. Zahynul také útočník, identifikovaný jako naturalizovaný Američan kuvajtského původu Muhammad Youssef Abdulazeez (24). FBI uvedla, že útok byl "motivován" propagandou zahraniční teroristické organizace, hovořilo se i o duševní poruše pachatele.

Tři mrtví (15. dubna 2013)
Při pumovém útoku na mezinárodní maraton v Bostonu zemřeli tři lidé a přes 260 jich bylo zraněno. V cíli běhu explodovaly dvě amatérsky vyrobené bomby. Pachateli byli čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v USA žili několik let. Obviněni byli i čtyři jejich známí. Džochar byl loni odsouzen k trestu smrti, starší Tamerlan zahynul při přestřelce s policií. Džochar Carnajev podle amerického vládního zdroje řekl, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

Dva mrtví (3. května 2015)
Střelba na místě konání výstavy karikatur proroka Mohameda ve městě Garland nedaleko Dallasu, kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative, si vyžádala dvě oběti. Dva útočníky policie zastřelila. Události se účastnil i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Jedním ze střelců byl Elton Simpson, který byl dříve vyšetřován kvůli podezření z terorismu. Na twitteru se objevil vzkaz "bojovníka Islámského státu", který oznamoval útok "dvou bratří" na výstavu v Texasu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.