Lidovky.cz

V istanbulském klubu zaútočil muž s kalašnikovem. Zabil 39 lidí, zranil desítky

Svět

  0:10aktualizováno  10:39
ISTANBUL/PRAHA - Po ozbrojeném útoku na slavný klub Reina v istanbulské čtvrti Ortaköy je nejméně 39 mrtvých a 69 zraněných. Na místě zasahovaly obrněné automobily policie a speciální jednotky. Některé zprávy hovoří o dvou útočnících mluvících údajně arabsky. Nejasný je i osud střelce nebo střelců.

Jeden ze zraněných po útoku na klub Reina.. foto: Reuters

Podle guvernéra Istanbulu střílel jeden ozbrojenec z kalašnikova před klubem na policisty, uvnitř pak na hosty. Podle CNN Turek měl na sobě kostým Santa Clause. Podle BBC mělo být v době střelby - v 1:15 místního času (23:15 SEČ) uvnitř několik stovek lidí. Mezi mrtvými je i nejméně jeden policista.

Do slavného klubu Reina se vejde více než 2500 lidí, podle tureckých médií byl klub v době střelby zaplněný popůlnoční oslavou Nového roku. Lidé na útěku z diskotéky skákali do Bosporu.

„Než jsem mohla pochopit, co se děje, zhroutil se na mě manžel. Musela jsem odstrčit několik těl, abych se mohla dostat ven. Bylo to děsivé,“ vylíčila agentuře AP jedna z návštěvnic klubu. Její muž nakonec vyvázl bez vážnějšího zranění, i když jej zasáhly tři kulky.

Do klubu Reina se vejde více než 2500 lidí.
Sanitka odjíždí z místa útoku v istanbulu.

Istanbul byl přitom v pohotovosti, bezpečnost ve městě na Silvestra střežilo 17 000 policistů.

K masakru se zatím nikdo nepřihlásil, ani se ještě nepodařilo dopadnout střílejícího útočníka. Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů. Podle těch se zatím podařilo určit totožnost 21 obětí, z nichž většina - 15 či 16 - byli cizinci. České úřady zatím nemají informace, zda mezi oběťmi nejsou čeští občané.

Informační embargo se týká samotného útoku, jeho následků, místa činu, činnosti státních zaměstnanců, údajů o mrtvých a zraněných či spekulací o podezřelých. Zákaz se nevztahuje na oficiální prohlášení tureckých úřadů.

„Pátrání po teroristovi pokračuje. Doufám, že bude rychle dopaden,“ řekl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

České ministerstvo zahraničí důrazně doporučuje vyhnout se istanbulské čtvrti Ortaköy, kde policie po útočníkovi intenzivně pátrá.

I guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci z automatické útočné pušky, který nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do módní diskotéky a poté náhodně pálil po lidech uvnitř.

„Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se,“ řekl novinářům guvernér, podle kterého šlo o „teroristický útok“.

Některá turecká média ale s odvoláním na očité svědky tvrdila, že stříleli dva muži mluvící údajně arabsky.

Barack Obama podle sdělení Bílého domu vyjádřil Turecku soustrast s útokem v Istanbulu a nařídil svému týmu nabídnout tureckým úřadům americkou pomoc.

AFP připomněla sérii útoků, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova, jehož zastřelil turecký policista označující svůj čin za pomstu za ruské bombardování syrského Halabu (Aleppa).

Turecko je součástí mezinárodní koalice bojující s radikály z IS v Sýrii a Iráku. V srpnu Ankara zahájila na severu Sýrie ofenzívu, zatlačující jak islamisty, tak místní kurdské milice. IS v reakci opakovaně hrozil atentáty v Turecku, připomněla AFP.

Výběr největších teroristických útoků v Turecku v posledních letech

  • 13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK).
  • 15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
  • 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
  • 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 103 mrtvé a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka IS.
  • 12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.
  • 17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.
  • 13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.
  • 7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou explodoval ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. Zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).
  • 28. června 2016 - Výbuchy a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si vyžádaly životy 45 lidí a na 240 zraněných. Podle tureckých úřadů stál ze atentátem Islámský stát, tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu.
  • 18. srpna 2016 - Trojice pumových útoků, které otřásly během 24 hodin východem Turecka, si vyžádala 14 mrtvých a více než 220 zraněných. Dvě nálože vybuchly u policejních stanic, třetí zasáhla projíždějící vojenské auto.
  • 20. srpna 2016 - Pumový útok na svatbu ve městě Gaziantep v jižním Turecku, zhruba 65 kilometrů od syrských hranic, připravil o život nejméně 54 lidí a skoro stovka osob byla zraněna. Za útokem byl údajně Islámský stát.
  • 10. prosince 2016 - Při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo 38 lidí a více než 150 bylo zraněno. Většinu obětí tvoří policisté. Jedna z náloží explodovala v autě, poté se odpálil sebevražedný atentátník. K útoku se na internetu přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.