Lidovky.cz

MACHÁČEK: Francie – budoucí síla Evropy

USA

  14:09
Wolfgang Münchau spočítal, že pokud by Řecko nedostálo svým závazkům na všechny své státní dluhy, musely by Francie a Německo odepsat dohromady 160 miliard eur.

Francie má potenciál stát se motorem Evropy a vystřídat tak Německo. (Merkelová a Hollande) foto: Reuters

Münchau píše, že tak, jak je řecký záchranný program ze strany věřitelů nastaven, způsobil by pokles o téměř 13 procent HDP během čtyř let. Mezitím by se řecký dluh zvedl na 200 procent HDP. Přijetím podmínek trojky by Tsipras spáchal dvojí sebevraždu: ekonomickou sebevraždu Řecka a sebevraždu sebe jako politika.

Grexit je prý lepší řešení ze tří důvodů. Řecko by přestalo splácet MMF, Evropské centrální bance (ECB), stálému záchrannému valu ESM i bilaterální půjčky. Nepřestalo by ale splácet privátním věřitelům, aby mohlo časem získat přístup na trh.

Druhý důvod je redukce rizika. Obavy z denominace měny by logicky ustaly a privátním věřitelům by Řecko splácelo vzorně, aby získalo jejich důvěru.

Třetí důvod je vylepšení konkurenceschopnosti a fiskální pozice. Řecko je relativně uzavřená ekonomika, ale devalvací by turistický ruch obrovsky získal na konkurenceschopnosti.

Grexit by byl ze začátku chaotický. Jak pravil Churchill, „z opilosti se na rozdíl od ošklivosti člověk vyspí“. Přijetí podmínek věřitelů prý je a zůstane ošklivé; grexit bude znamenat kocovinu, ze které se lze vyspat.

Ve skutečnosti Münchau očekává tento scénář: Řecko se nedohodne a během července a srpna přestane splácet. Stále ještě ale bude v eurozóně, pokud ECB nezastaví příliv likvidity bankovnímu sektoru, což není jisté. Mezitím se věřitelé možná dohodnou, že přece jen odepíšou část řeckého dluhu, což je prý lepší než odepsat ho celý.

...

Justin Fox na Bloombergu hodnotí francouzskou ekonomiku o dost jinak, než je běžné v anglosaském tisku.

MACHÁČEK: Rakouská ekonomika? Aktuálně jedna z nejpomalejších v Evropě

Je prý v Evropě jedna země s velkým a rostoucím počtem práceschopného obyvatelstva. Její dělníci jsou produktivnější než jejich protějšky v jiných velkých evropských zemích a jsou méně unavení, protože tráví v práci méně hodin. Příjmová nerovnost se v této zemi nezhoršuje a lidé mají více dětí než jinde. Žijí také zdravěji a dlouho. A mají skvělá muzea. Vítejte ve Francii.

Jenže – od roku 1990 rostl HDP ve Francii pomaleji než v jakékoli jiné zemi OECD kromě Itálie a objem průmyslové výroby je nyní ve Francii menší než v roce 1990.

Vcelku se ví, že Francie momentálně není žádné ekonomické dynamo, málokdo si však uvědomuje, že má potenciál se jím stát a může se dočkat alespoň regionální slávy, tedy z evropského pohledu. Po roce 2045 bude ve Francii více práceschopného obyvatelstva než v Německu, resp. nejvíce v eurozóně.

MACHÁČEK: Vietnamci Čechům nevadí. O Arabech toho ale moc nevědí

Francouzští dělníci jsou produktivnější než němečtí a v OECD je předčí jen USA. Možné je, že francouzská vysoká produktivita souvisí s přílišnou regulací trhu práce. S tím, jak je nákladné najímat nové dělníky, se asi více investuje do technologie, která zvyšuje produktivitu.

Samozřejmě že Francii stahuje pod vodu příliš velký státní sektor, špatně designované sociální programy a příliš drahý vzdělávací systém, který nepřináší výsledky. Minimálně potenciál do budoucna má však mnohými odepisovaná Francie obrovský.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.