Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Náš sen? Navrhnout dům od architektury po skleničku

Michal Froněk a Jan Němeček

UKONČENO

Jan Němeček a Michal Froněk jsou průkopníci současného českého designu. V roce 1990 založili studio Olgoj Chorchoj, společně vedou Ateliér designu na pražské VŠUP, několikrát si odnesli ocenění Czech Grand Design i čestné uznání Grand Prix Obce architektů a realizace studia slaví úspěch i daleko za hranicemi České republiky. Ke konci roku sílí tendence k jakési rekapitulaci nebo naopak polemice, kudy by se český design mohl ubírat, Jan Němeček a Michal Froněk vám mohou na podobné otázky zasvěceně odpovědět.

položených otázek: 15 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.12.2012 21:49) Břetislav Květoň
Pane Němečku, o Vás je známo, že máte tři dcery. Netrápilo Vás někdy, že nemáte syna? Popřípadě představoval byste si svého syna jako malého bloňdatého bubeníka?
ODPOVĚĎ (26.12.2012 8:59)
Tomu fakt nerozumím. Pohlaví mých dětí jsem nikdy neřešil.
OTÁZKA (26.12.2012 11:16) Anonym
Je nějaká otázka, kterou jste nikdy nedostali a chtěli byste na ni odpovědět: )
ODPOVĚĎ (26.12.2012 11:20)
To je mi tedy záludná otázka! Ale odpověď je jednoduchá: není. Cha chá! JN
OTÁZKA (26.12.2012 11:21) David Kilingr
Dobrý den, pánové, krom Vašich a jiných kvalitních prací narážíme ve všeobecném prostoru na většinově horší design věcí či architektury. Mnohdy je to, dle mého názoru ekonomickou nedostupností kvality. Na odiv je dáván jen ten nejkvalitnější produkt, jenž má být etalonem, ale on je cenově nedosažitelný a možná tím pádem pak většina rezignuje a nezvolí aini kompromis. Co vy na to? Děkuji.
ODPOVĚĎ (26.12.2012 11:26)
Kvalita produktu i projektu by neměla být jen přímo úměrná ceně. Existují pozitivní příklady jak domů, tak designu. Máte ale pravdu, že v globálu jsou esteticky kvalitní věci drahé a levné produkty většinou naopak. Obávám se, že je to dáno většinovým vkusem, který se ještě nezkultivoval. JN
OTÁZKA (26.12.2012 11:26) TEmily
Ta vaše odpověď není hodna mé otázky. Škoda. Velká škoda !
ODPOVĚĎ (26.12.2012 11:28)
To byla samozřejmě legrace. Ale nicméně Vám opravdu nedokážu odpovědět.
OTÁZKA (25.12.2012 15:34) linda m
Dobrý den:) Jaký je Váš "designérský" sen, tedy co byste si nejvíc přáli navrhnout? Co je podle Vás český design? (Je možné ho vůbec charakterizovat?) Díky za odpověď
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:15)
JN: Určitě by bylo fajn navrhnout dům od architektury až po skleničky. Částečně se nám to už splnilo, ale tak na 50%. Český design, stejně jako česká kultura obecně se těžko specifikují, protože jsou výsledkem křížení mnoha kultur. Tak by se asi i dal charakterizovat MF: Je nádherné, ale také nesmírně zodpovědné při navrhování stvořit věc, která globálně ovlivní vkus lidí. Zároveň nás ale baví pracovat pro malé lokální manufaktury, které se zaměřují na řemeslně propracované produkty, které se vyrábějí v limitovaných sériích. Tyto dva rozdílné světy se ale často protínají a ovlivňují. Sen je například tvořit pro jednoho výrobce dlouhodobě - pomoci mu tímto navrhnout ucelenou výrobní linii výrobků. Například jako Dieter Rams, který navrhl v minulosti více než 500 výroků pro firmu Braun. Přál bych si, aby Český design byl jakýmsi průsečíkem mezi jižní kreativitou a severskou precizností…
OTÁZKA (25.12.2012 16:27) Josef Martinec
Na koho byste si vsadili v zápase kvantity s kvalitou...., kde rozhodčím je cena? Nedeprimuje Vás pouhé sledování těchto vícekolových půtek? Děkuji za odpověď. Josef Martinec
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:16)
JN: tomu vůbec nerozumím MF:myslím, že pokud je hlavním měřítkem cena a ne kvalita produktu, pak je asi velmi těžké konkurovat výrobkem zrozeným v Evropě. Prodávat například sklo na východní trhy bez kvalitního designu, je ve střednědobém pohledu sebevražedné…
OTÁZKA (25.12.2012 21:06) Tomáš
Fascinuje mě otázka posunu mezi periferií a centrem. Přesun jednotlivých jevů z okraje zájmu do jeho středu a naopak. Troufli byste si v oblasti designu, architektury apod. určit, co bude jednou módní, co teď stojí na okraji? A naopak? A ještě: Myslíte, že je možné, že za našich životů ještě zažijeme epochu převládajícího uměleckého stylu, jakým byla např. secese? Máte z té momentální stylové, životní a všemožné jiné různorodosti radost? Těší Vás, že kolem sebe vidíte povedené objekty i kýč, vysoké i nízké? Je kolem nás hodně dobrého designu nebo ne? Jak chtít kolem sebe lepší design a nepůsobit elitářsky?
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:18)
JN: na co mám odpovídat dřív? Každá z těch otázek by vystačila na půlhodinový hovor. Kdybychom věděli co bude módní, dali bychom se na obchod a byli milionáři. Epochu převládajícího umělěckého stylu za našich životů rozhodně nezažijeme, možná v příštích generacích, až bude společnost fungovat na zcela jiných společenských, ekonomických a informačních principech. Různorodost je jednou z přirozeností naší doby. Proč by lepší design měl působit leitářsky? Zdá se vám, že nejdražší věci mají dobrý design? MF: podle mne se zájem o různé (podobné) produkty hmotné kultury vrací v několikaletých cyklech. Je velmi časté, že se stejným, nebo podobným výrobkem přijde současně několik designérů, či firem. Dá se určitě odhadnout, že po „období“ dekoru přijde čistá forma bez kudrlinek. Naše studio se silně přiklání k „sužší“ formě. Komplexnost secese je asi nepřekonatelná…možná ale se za pár let bude jevit historikům naše doba kompaktně a čitelně..
OTÁZKA (25.12.2012 23:17) Tomáš Třeštík
Dobrý den, zajímalo by mě, do čeho by měl člověk podle vás "investovat", když se rozhodne sbírat český design, resp. ikonické předměty běžné spotřeby svéo dětství.. Zajímá mě období rámcově od šedesátých let do devadesátých a mám na mysli předměty v ceně max několika tisíců.. Pro ilustarci - začal jsem sbírkou televizí "minitesla", mám kočičku od Niklové, sháním žehličku od lachmana.. Máte nějký svůj žebříček, vaše osobní "top 10"? Díky Tomáš Třeštík
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:19)
JN: Ekonomickou otázkou sběratelství jsem se niky nezabýval. Myslím, že smysl má sbírat věci ke ketrým máte nějaký vztah, ať už badatelský, estetický, nebo emoční. Jestli chcete zbohatnout, hrajte na burze. MF: Zajímají mne lokální, československé výrobky: nábytek, porcelán, sklo ale i průmyslový design. Věci se ale záměrně nesnažíme doma kupit. Je krásné mít možnost se obklopit objekty, ke kterým máte nějaký emotivní vztah, nebo ukrývají Váš osobní příběh…Před pár dny jsem například ve Vídni navštívil výstavu robotů - když jsem přijel zpět do Prahy, okamžitě jsem si běžel do antikvariátu koupit původní vydání RUR…Když se doma podívám na lampu od A.Castiglioniho, snad pokaždé si vzpomenu na setkání s ním. Takže rada: sbírat, ale s citem.
OTÁZKA (25.12.2012 23:21) Michalela
Dobry den. S jakymi predstavami jste zakladali v devadesatem vase studio? Pro jaky typ zakazniku jste na zacatku pracovali? Diky za odpoved,M.
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:20)
JN:Naše představy byly značně naivní. Mysleli jsme, ža z nás budou za pár let hvězdy. Tehdy jsme hodně dělali pro reklamní agentury a novozbohatlíky. MF: Devadesátá léta byla pro všechny, kteří jsme to zažili, dost zlomová. Bylo tehdy dost složité vysvětlovat po fabrikách, že jejich design je tragický, a že takto nepřežijí v konkurenčním boji - nechápali, co jim říkáme. Marketing bylo prostě sprosté slovo. Je ale pravda, že jsme od začátku nechtěli dělat kompromisy, tak jsme velice často tvořili věci do šuplíku.
OTÁZKA (26.12.2012 1:09) Pavlik
Jake mate radi automobily a jakymi sami jezdite? Davate pri vyberu vozu prednost designu pred uzitnymi hodnotami?
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:20)
JN: Pro mě je na prvním místě užitnost, pak teprve estetika. I když jsou hranice za které bych nešel. Obecně pro mě auto není moc srdeční téma. Tedy až na Tatru. MF: Osobně fandím Saabu, i v dnešní „trochu“ nejisté situaci - uvidíme, jak se to příští rok vyvine . Mám rád jeho odlišný styl, rád obývám i jeho interiér. Často mám šanci testovat automobily různých značek, baví mne sledovat vývoj a technologie, které se dnes objevují. Také pochopitelně obdivuji i historické kusy například od karosárny Bertone.
OTÁZKA (26.12.2012 10:08) Pavel Dobrovský
Čau kluci! Moc zdravíme a přejeme, ať se vám stále daří. Daniela se ptá, jakou z Vašich prací považujete za nejzdařilejší :-) Ať Vám to pořád jde tak jako dosud a pěkně plníte tu svoji ikonickou roli v tom českém designovém rybníčku!!! :-) Pavel a Daniela
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:21)
JN: Ahoj Danielo a Pavle, pěkné svátky. To je jako by ses ptal kterou dceru mám nejradši :-). MF: Děkuji D+P ! Asi nejvíce mne v sučasnosti baví pracovat na projektech pro Bomma a Brokis.
OTÁZKA (26.12.2012 10:57) Anonym
Dobrý den, co pro vás bylo highlightem roku 2012? Na české a světové scéně z hlediska designu a rchitektruy?
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:21)
JN: Já osobně jsem minulý rok vlastně nevnímal, byl jsem celou dobu na jedné realizaci, nebo jsem spal. Ani v Miláně jsem si ničeko nevšiml. MF: Moc se mne zaujala vila nad kopcem v Barceloně od tamního studia Cadaval+Sola-Morales, to se jim to stavělo na takové parcele. Z designu mám radost z „domácího“ Lasvitu a z váz od Jakuba Berdycha.
OTÁZKA (26.12.2012 10:33) TEmily
Kterou sedačku do malého bytu by jste mi doporučil, aby měla vyrovnané hodnoty mezi vzhledem, užitnými vlastnostmi a cenou ? Děkuji.
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:22)
JN: A víte jaké máme sazby za architektonické konzultace :-) MF: Na to je opravdu bez znalosti kontextu těžké odpovědět…neznám Vaše estetické, funkční, ale i ekonomické limity. Tak zkusím střelit naslepo. Docela zajímavá s mi do malého bytu zdé sedačka od Ligne Roset s názvem Facett. Někdy je také ale zajímavé pouze přečalounit nějaký bazarový kus, třeba z období funkcionalismu z trubkové konstrukce. Koukněte též třeba na domácí produkci od firmy MM Interier.
OTÁZKA (26.12.2012 10:59) Anonym
Dobrý den, kdo je pro vás designérem roku?Petra
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:23)
JN: Pardon, já jsem opravdu tenhle rok nic nevnímal. Neokážu zodpovědně odpovědět. MF:Byl bych rád, aby to dostal nějaký industriální výrobek a jeho designér. CGD obvykle (logicky) spadne do klína někomu za lifestylový produkt…
OTÁZKA (26.12.2012 10:59) Marie
Zdravím, myslíte si, že se vaši studenti budou živit designem? A jaká nam vyrůstá generace designérů? Díky za odpověď,
ODPOVĚĎ (27.12.2012 9:24)
JN: Většina našich bývalých studentů se designem živí. Pořád vyrůstají noví zajímaví designéři. Jak mám na tu otázku odpovědět? Asi "nová". ;-) MF:www.oneafteranother.eu