Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Bič na spekulanty: Z pole už stavební parcelu nevykouzlí

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje novelu, dle níž bude možné nejprve vyvlastnit pozemek a až poté sjednat výkupní cenu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Eldorf

Tenhle zákon je sprosťárna
Ekologové a spekulanti jsou havěť, ale tohle JE protiústavní. Doufám, že to nejvyšší soud zruší, jestli tenhle zmetek projde. Hlavně se to dotkne skutečných majitelů pozemků a ne nějakých spekulantů. Nechcete prodat? Nevadí. Vyvlastníme vás... Něco podobného už tady bylo za komančů, a taky se to neosvědčilo, pane Kalousi...
0/0
3.8.2011 14:06
Foto

K49a47t22e55ř52i82n52a 37M67e38n57z93e21l41o94v21á

Pane Eldorfe, zákon o
Pane Eldorfe, zákon o vyvlastnění platí již pět let. Novela se dotkne hlavně způsobu určení ceny.
0/0
3.8.2011 14:12
Foto

Eldorf

"Tím bude naplněna podmínka
"Tím bude naplněna podmínka daná zákonem – poskytnout náhradu za vyvlastnění, zároveň se nebrání tomu, aby se účastník nespokojený s náhradou mohl domáhat její změny, a to jak cestou správní, tak soudní. I když možná ve většině případů bude s náhradou nespokojen vyvlastňovaný, nelze odhlédnout od toho, že odvolat se mohou i ostatní účastníci řízení. Stanoví se lhůta, ve které musí vyvlastnitel zaplatit rozdíl v náhradě, pokud odvolací orgán stanovil náhradu vyšší, než byla zaplacena na základě prvoinstančního rozhodnutí." - mě se nelíbí, že se majitel bude domáhat změny náhrady v situaci, kdy už je jeho pozemek zabraný a staví se na něm (myslel jsem, že když se dnes nedohodnou na náhradě, tak se vyvlastnění odkládá). Nejenže dotyčný bude pod obrovským tlakem, ale zároveň je v nevýhodném postavení vůči státu. Možná už to tak funguje i dnes, ale jak jsem pozoroval případ Vránkové, tak mi to tak nepřipadalo.
0/0
3.8.2011 22:23
Foto

Ihrdina

Účel zákona!!!!
Účelem tohoto zákona není omezení spekulací s pozemky,ale omezení vlastnických práv.Pokud jako vlastník půdu spekulantovi neprodám,je problém vyřešen.Pokud se bude chtít někdo zmocnit mého majetku za účelem následného zisku,vymyslí např.geniální projekt výstavby dálničního obchvatu obce.Stát pro něho levně "nakoupí" pozemky a štědře zaplatí výstavbu.Ze spekulantů se stanou majitelé stavebních firem a z původních majitelů zemědělské půdy budou zase jenom chudáci.Zájem spekulanta je nakoupit,prodat a vydělat.Zájem původního  majitele zemědělské půdy je prodat za maximální tržní cenu,pronajmout nebo na půdě hospodařit!!!!Systém založený na soukromém vlastnictví nemůže omezovat vlastnické právo ve prospěch kohokoliv.Stát nesmí být nikým zneužíván k okrádání někoho jiného.Vyvlastnění v zájmu někoho je v poměru k dobrovolnému prodeji v podstatě krádež!!!!!                                            Ing.Ivan Hrdina
0/0
3.8.2011 0:03
Foto

V40í19t 52P73á91t90e25k 8496601479467

K tomu ovšem tento zákon, resp. jeho změna zjevně nepovede.
Vypadá jako tak trochu dvojsečná zbraň.Asi sice zabrání spekulacím, které jsou v podstatě sprostou krádeží veřejných peněz, na druhé straně výrazně usnadní státu, krajům a obcím, resp. jejich betonářským lobby, aby lidem, kteří na ní skutečně hospodaří, zemědělskou půdu nebo třeba les zabavili a vybetonováním čehosi možná veřejně užitečného, ale taky možná zbytečného, definitivně zlikvidovali.
0/0
2.8.2011 10:57
Foto

Jiricka

zbožné přání
 co víc si přát než vrátit půdě její základní poslání, být úrodná!!!
0/0
2.8.2011 7:12