Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

ANO probere Babišův osud. ČNB vydá bankovku k 30. výročí rozdělení československé měny

Speciální bankovka připomene 30 let od rozdělení československé měny foto: Jakub Stadler, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Vedení opozičního hnutí ANO se dnes sejde, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Debata se povede i o tom, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát.

Úpravy azylových zákonů nebo jmenování rektora Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) projedná na dnešním zasedání vláda. Na programu je i návrh ministerstva dopravy, který znamená první krok ke zrušení územní ochrany vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Poslanci by dnes měli schvalovat organizační změny v Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Do novely se zřejmě dostane sporné zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ohledně vlastnictví médií.

Úřad práce zveřejní údaje o nezaměstnanosti v lednu. V prosinci byla míra nezaměstnanosti 3,7 procenta, když předtím tři měsíce stagnovala na 3,5 procenta. Analytici očekávají další mírné zvýšení kvůli sezonním vlivům.

Velké firmy mají poslední den na podání žádosti o kompenzace zvýšených nákladů na energie. Stát pro tento program, který spustil v polovině listopadu a oproti původním plánům prodloužil až do dnešní půlnoci, vyčlenil až 30 miliard korun.

Krajský soud v Brně projedná odvolání v případě tragédie při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku z roku 2012. Okresní soud loni z pěti obžalovaných uznal vinným jednoho. Závodní auto řízené advokátem Michaelem Bartončíkem tehdy při závodě srazilo šest lidí stojících u trati. Čtyři dívky zemřely, další dva lidé utrpěli zranění.

Soudkyně Krajského soudu v Ostravě dnes s největší pravděpodobností ukončí dokazování v případu projednávání návrhu na obnovu řízení v kauze Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Následovat by pak měly závěrečné návrhy státního zástupce, advokátky Kramného i samotného obžalovaného. Rozhodnout by pak soud měl v pátek.

Česká národní banka uvádí do oběhu 200 000 kusů speciální tisícikorunové bankovky s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny. Bankovku, která bude platná i v běžném obchodním styku, mohou zájemci zakoupit za tisíc korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem. Hradci Králové, Brně a Ostravě.

Televizní skupina Prima během dne postupně spustí internetovou streamovací službu Prima+. Obsah je dostupný buď s reklamami, nebo za měsíční předplatné.

Americký prezident Joe Biden v tradičním poselství o stavu unie vyzdvihne oživení americké ekonomiky a vytvoření rekordních 12 milionů pracovních míst. Zároveň vyzve republikány, kteří mají po loňských volbách většinu ve Sněmovně reprezentantů, aby s ním spolupracovali na sjednocení země.

Ve Španělském sále Pražského hradu se večer uskuteční koncert při příležitosti 300. výročí pražské korunovace Karla VI. na českého krále. Vystoupí na něm sólista Metropolitní opery Adam Plachetka, německý kontratenorista Andreas Scholl nebo pěvkyně Dagmar Šašková.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...