Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Prezident Pavel navštíví Senát. Plzeňský Prazdroj vyšle pivo do Vatikánu

Plzeňský biskup Tomáš Holub žehná velikonoční várce piva pro papeže (2017) foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Prezident Petr Pavel navštíví Senát. Setká se s jeho představiteli a k senátorům na jejich schůzi pronese dopoledne projev. Návštěva prezidenta v horní parlamentní komoře bude první od jeho nástupu do funkce před třemi týdny. Senát bude zároveň první ústavní instituce, kterou nynější prezident navštíví. Pavlův předchůdce Miloš Zeman nebyl v Senátu devět let.

Vláda Petra Fialy (ODS) bude na pravidelném setkání s Asociací krajů jednat o rozpočtovém určení daní, dopravě, zdravotnictví, obnovitelných zdrojích energie nebo o školství. Vrátí se i k otázce pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, což bylo téma, které dominovalo loňským dvěma setkáním vlády s hejtmany.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se chystá představit novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030. Dokument má aktualizovat předchozí plány, které schválily v minulých dvou volebních obdobích tehdejší vlády. Slibovaly například dotace na výstavbu bytů pro rodiny, zvýšení rodičovské a mateřské, náhradní výživné od státu za neplatiče, dětské skupiny či sdílená pracovní místa.

O úpravách důchodového systému by měla odpoledne debatovat důchodová komise. Nově by v ní své zástupkyně vedle členů vládních stran a expertů měla mít i opozice. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekl, že chce reformní změny projednávat i s opozicí, odboráři a zaměstnavateli. Kvůli změně budoucích valorizací důchodů a podmínek předčasných penzí se už sešel s politiky ANO a SPD.

V Praze končí mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět, na slavnostním večeru v kině Lucerna organizátoři předají ocenění v několika soutěžních kategoriích. Tématem letošního 25. ročníku byla Cena bezpečí, která kromě války na Ukrajině symbolizovala také energetickou krizi, klimatické změny a sociální nejistoty. V dalších 27 českých městech festival potrvá do neděle. Pořadatelem akce je nezisková organizace Člověk v tísni.

Premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathias Cormann v Praze představí zprávu hodnotící ekonomickou výkonnost Česka. Pravidelná zpráva OECD se věnuje tomu, jak Česko čelí současným globálním výzvám. Obsahuje také doporučení pro strukturální reformy, které by podpořily hospodářské oživení.

Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za únor 2023.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl na dálku vystoupit před poslanci rakouské Národní rady, dolní komory parlamentu.

Ministři zahraničí z devíti zemí východního křídla NATO budou v polské Lodži jednat se zástupci Severoatlantické aliance, USA, Španělska, Švédska a Finska. Za ČR se ministr zahraničí Jan Lipavský.

Plzeňský Prazdroj tradičně před Velikonocemi vyšle papežovi do Vatikánu 2023 lahví piva Pilsner Urquell. K tomu i jedny speciální hodinky Prim a dřevěný soudek od bednářů. Pivu na cestu požehná plzeňský biskup Tomáš Holub, akce se zúčastní i emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka, manažer pivovaru Petr Kofroň a mistr bednářů Karel Hoffman.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.