Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Události

Fiala míří na summit do Paříže. V Německu proběhne celostátní stávka ve veřejné dopravě

Premiér Petr Fiala a francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) - ilustrační snímek. foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se chystají společně jednat o strategických investicích a prorůstových opatřeních či o důchodové reformě včetně dřívějších penzí pro náročné profese.

Huť Liberty Ostrava by měla oznámit další odklad návratu jejích zaměstnanců do práce. Doma jsou kvůli odstavení provozu a vypnutí dodávek energií od 22. prosince a firma jejich návrat osmkrát odložila.

Pražský městský soud začne znovu projednávat případ soudce Ivana Elischera, který čelí obžalobě z korupce.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský je na návštěvě Austrálie. Setká se s generálním guvernérem Davidem Hurleym, ministryní vnitra Claire O’Neilovou, ministryní zahraničí Penny Wongovou a poslanci australského parlamentu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude hostit summit o pomoci Ukrajině. Jednání v Paříži se zúčastní i český premiér Petr Fiala.

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka je na návštěvě Spojených států amerických.

Proběhne mimořádné jednání unijních ministrů zemědělství. Tématem mají být hlavně protesty zemědělců. Evropští zemědělci budou demonstrovat v Bruselu i během jednání ministrů.

V Moskvě se na pozvání Ruska mají sejít zástupci palestinských organizací a hnutí včetně palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Není jasné, zda se setkání zúčastní i zástupci hnutí Hamás.

V Haagu končí zasedání Mezinárodního soudního dvora (ICJ), jemuž zástupci pěti desítek zemí předkládaly argumenty k důsledkům izraelské okupace palestinských území, jež trvá od roku 1967; jednání iniciovalo Valné shromáždění OSN; ICJ vynese k této věci nezávazné stanovisko zřejmě během týdnů, možná měsíců.

Poslanci maďarského parlamentu budou volit příštího prezidenta republiky. Vládní strana Fidesz má v parlamentu výraznou většinu a prezidentem se tak nejspíš stane její kandidát, dosavadní předseda ústavního soudu Tamás Sulyok.

V Německu začíná celostátní stávka ve veřejné dopravě za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Netýká se železnice a příměstských vlaků.

Maďarský parlament bude hlasovat o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.

Autoři: ,