Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Události

Sněmovna bude opět projednávat zavedení korespondenční volby. Na Slovensku pokračují protivládní protesty

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Ladislav Křivan, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Bude pokračovat mimořádná schůze Sněmovny ke koaličnímu návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí.

Soud vynese rozhodnutí o nároku exministryně obrany Vlasty Parkanové na odškodné od státu za její trestní stíhání v kauze nákupu letounů CASA.

Prezident republiky Petr Pavel přijme ministra kultury Martina Baxu (ODS), který o schůzku požádal.

Dojde k jednání zastupitelů hlavního města. Zabývat se budou mimo jiné stavem Libeňského mostu, zakázkou na druhou část metra D nebo automatizací provozu metra.

Obvodní soud pro Prahu 6 se bude znovu zabývat případem učitelky Martiny Bednářové, která při výuce zpochybňovala ruské válečné zločiny na Ukrajině.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová zavítá na návštěvu Dolní sněmovny britského parlamentu.

V Bruselu se uskuteční neformální zasedání unijních ministrů vnitra. Ministři budou debatovat zejména o migraci a boji s organizovaným zločinem. Česko bude zastupovat ministr vnitra Vít Rakušan.

Soud má vynést rozsudek nad ruským nacionalistou a kritikem Kremlu Igorem Girkinem, známým také pod jménem Strelkov. Prokurátor navrhl Girkina potrestat za vyzývání k extremistické činnosti téměř pěti lety odnětí svobody.

Ve slovenských městech pokračují protivládní protesty, které organizují opoziční strany a občanští aktivisté kvůli vládním návrhům změn v trestním právu.

Stát Alabama plánuje popravit vězně odsouzeného za vraždu metodou označovanou jako dusíková hypoxie, která ještě nikdy nebyla použita. Spočívá v podání čistého dusíku skrze masku. Úřady se pro tuto cestu rozhodly poté, co odsouzený Kenneth Smith v roce 2022 přežil pokus o popravu metodou smrtící injekce.

Pokračuje soudní proces o výši odškodného, v němž novinářka Jean Carrollová žaluje amerického exprezidenta Donalda Trumpa za pomluvu. Porota v odděleném občanskoprávním sporu loni dospěla k závěru, že Trump Carrollovou před lety sexuálně zneužil a následně ji pomluvil, když její nařčení označil za podvod.

Autoři: ,