Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Události

Lidé se v Praze loučí se zesnulým Schwarzenbergem. Němečtí strojvedoucí vstupují do stávky

V kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem bude také ve čtvrtek vystavena rakev se zesnulým politikem a hradním kancléřem Karlem Schwarzenbergem. foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Prezident Petr Pavel se setká s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti) k zahraniční politice.

Česká národní banka zveřejní dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za listopad.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) představí novinky v programu Nová zelená úsporám Light.

Sněmovní mediální výbor vybere kandidáty do volby jednoho člena Rady Českého rozhlasu.

V kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem bude také ve čtvrtek vystavena rakev se zesnulým politikem a hradním kancléřem Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Rakev bude v kostele vystavena až do 8. prosince.

Jednání předsedů organizací Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) o dohodě o navýšení peněz na mzdy zdravotníků pro příští rok, kterou minulý čtvrtek ohlásil premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se zástupci nespokojených lékařů.

Začíná dvoudenní zasedání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky (V4). Jednání bude řídit ministryně Jana Černochová (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) udělí medaile Karla Kramáře, které obdrží 14 osobnosti za zásluhy v oblasti kultury, dodržování lidských práv a svobod, budování svobodné demokratické společnosti, žurnalistiky a vědy a výzkumu při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu.

Zasedání zemských ministrů vnitra (do 8. prosince), tématy jsou dopady války na Blízkém východě, boj proti sexuálnímu násilí, bezpečnost během evropského fotbalového šampionátu a také migrace. Saský ministr vnitra Armin Schuster chce jednat o tom, aby Německo prodloužilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem o půl roku.

Íránský prezident Ebráhím Raísí navštíví Moskvu, kde bude jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

V Německu začne večer 24hodinová výstražná stávka strojvedoucích německých drah Deutsche Bahn (DB) sdružených v odborech GDL, kvůli které nevyjedou tisíce spojů. Na problémy se musí připravit i cestují z Česka, předešlé protesty ochromily mimo jiné spojení Prahy s Berlínem.

Ruská horní komora parlamentu bude hlasovat o návrhu o konání prezidentských voleb. Datum je stanoveno na 17. března příštího roku.

Pokračuje konference OSN o změně klimatu COP28.

Čtvrtá debata uchazečů o nominaci Republikánské strany do prezidentské volby roku 2024. Účastní se floridský guvernér Ron DeSantis, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikky Haleyová, podnikatel Vivek Ramaswamy a bývalý guvernér New Jersey Chris Christie. Ani tentokrát se nezapojí favorit primárek a bývalý prezident Donald Trump.

Autoři: ,