Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Události

Pošta zvyšuje cenu za doručení obyčejného dopisu. Napadne někdo prezidentské volby?

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Měla by začít sedmidenní lhůta, v níž je možné napadnout průběh a výsledky letošní volby prezidenta republiky. Skončit by měla 7. února.

Školní jídelny mohou od 1. února zdražit cenu hlavní jídla o 20 procent proti nynějším cenám. Poplatky za přesnídávky a odpolední svačiny budou moci jídelny zvýšit až o 30 procent. Umožní jim to novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství.

Krajský soud v Praze znovu projednává kauzu rozdělování sportovních dotací na ministerstvu školství. Mezi obviněnými je bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či někdejší náměstkyně ministerstva Simona Kratochvílová.

Obvodní soud pro Prahu 4 pokračuje v projednávání případu bývalé novinářky Jany Peterkové obžalované z šíření poplašné zprávy kvůli tomu, že údajně lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu. Obžalovaná je i za výroky, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy.

Česká pošta zvyšuje cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 Kč. Známka pro prioritní doručení zdražuje z 28 na 30 Kč. Rostou rovněž ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek.

Začíná platit novela, která firmám u vybraných zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek snižuje odvody na sociální pojištění. Úleva bude činit pět procent z obvyklého pojistného 24,8 procenta. Nařízení se týká mladých lidí, pečujících osob a lidí v předdůchodovém věku. Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit ty, kteří jsou na trhu práce zranitelní.

V Jablonci nad Nisou poprvé vyjedou autobusy ČSAD Slaný ze skupiny ICOM Transport, v MHD vystřídá společnost Umbrella Coaches and Buses, která ve městě jezdila poslední dva roky. Zakázku získala firma na pět let.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představí v poledne plán podpory evropského hospodářství čelícího vysokým cenám energií a masivním americkým a čínským státním subvencím.

Jihokorejská společnost Samsung Electronics představí na akci Galaxy Unpacked 2023 další generaci nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S23.

Americká internetová společnost Meta Platforms, která vlastní mimo jiné provozovatele sociální sítě Facebook, zveřejní výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí loňského roku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!