Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Události

Ukrajinská ambasáda v Praze dostane zařízení proti dronům, francouzští zemědělci zahájí protesty v Paříži

Francouzští zemědělci zablokovali hlavní silniční tahy na Paříž. Snímek pochází z Longvilliers jižně od metropole. (29. ledna 2024) foto: Profimedia.cz

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Ve švýcarském Nyonu proběhne losování osmifinále fotbalové Evropské ligy (od 12:00, soupeře se dozví i Slavia) a Evropské konferenční ligy (od 13:00, soupeře se dozví i Plzeň).

Skupina 17 velvyslanců zemí EU předá ukrajinské ambasádě v Praze zařízení proti dronům. Jedná se o soukromou iniciativu velvyslanců, kteří zařízení koupili ze svých osobních prostředků.

Prezident Petr Pavel při příležitosti druhého výročí ruské invaze představí a ocení úspěšné Ukrajince a poděkuje nevládním a neziskovým organizacím a také občanům ČR za podporu Ukrajiny.

V Jáchymově se koná od 13:00 poslední rozloučení s výtvarníkem Pavlem Reisenauerem, který zemřel 13. února ve věku 62 let.

Švédský premiér Ulf Kristersson se na návštěvě Maďarska sejde se svým protějškem Viktorem Orbánem k jednání o vstupu Švédska do NATO. Maďarsko jako jediná země švédskou žádost o členství zatím neschválilo.

Očekává se, že Spojené státy americké oznámí nové kolo protiruských sankcí v odpovědi se smrtí Alexeje Navalného. Opatření avizoval Bílý dům.

Odpoledne francouzští zemědělci zahájí protest před pařížským veletržním areálem u Porte de Versailles, kde v sobotu začíná velký zemědělský veletrh. Na místě slibují setrvat až do sobotního příjezdu prezidenta Emmanuela Macrona.

Měl by padnout rozsudek v procesu s bývalým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a někdejším šéfem jeho kabinetu Bernhardem Bonellim, kteří jsou obžalováni z falešných výpovědí v parlamentním vyšetřovacím výboru ke korupční aféře Ibiza.

Autoři: ,