Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Události

Zvyšuje se cena dálničních známek, koná se inaugurace nového finského prezidenta

Ve Finsku se v neděli uskutečnilo druhé kolo prezidentských voleb, do nějž postoupili bývalý premiér a šéf diplomacie Alexander Stubb a Pekka Haavisto. Na fotografii je favorit Stubb. (11. února 2024) foto: AP

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Od dnešního dne se zvyšuje cena dálničních známek, roční bude nově stát 2300 korun místo dosavadních 1500 Kč. Elektronické mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny se nově rozšiřuje o poplatek zohledňující produkci emisí oxidu uhličitého.

Pokračuje řádná schůze Poslanecké sněmovny. Zákonodárci by měli volit mj. člena Rady Českého rozhlasu. Ve druhém čtení by měli projednat mj. havarijní novelu vodního zákona a novelu o investičních fondech.

Vychází kniha A la solde de Moscou (Na výplatní pásce Moskvy) novináře Vincenta Jauverta, kterou napsal na základě archivů československé Státní bezpečnosti.

Koná se inaugurace nového finského prezidenta Alexandera Stubba, který vyhrál únorové volby.

V Německu pokračuje celostátní stávka ve veřejné dopravě za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Netýká se železnice a příměstských vlaků. K akcím se v řadě německých měst připojí i ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

Polští autodopravci hodlají dnes obnovit blokády hraničních přechodů s Ukrajinou, které na protest proti levnější konkurenci blokují s přestávkami od listopadu.

Volební komise formálně oznámí konečné výsledky únorových opakovaných spolkových voleb v části Berlína ze září 2021. Vládní sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze si pohoršila, v metropoli i na celoněmecké úrovni ale zůstala nejsilnější politickou stranou.

Autoři: ,