Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bude výsledek umělé inteligence ještě člověk?

Dle amerického futurologa je v lidské přirozenosti překračovat své hranice, k čemuž patří i překonávání biologických omezení – nesmrtelnost.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
R

Reálskutečnost

17. 10. 2013 13:43
Každého, koho zajímá problém umělé inteligence (singularity),
budou určitě zajímat články: "Prognóza budoucnosti lidstva" a "Teorie vševývoje". Články jsou uvedeny např. na: http://racionalizace-logickeho-mysleni.webnode.cz/
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

17. 10. 2013 1:40
Pokrok a změny jsem měl vždy
Pokrok a změny jsem měl vždy rád. Vize budoucnosti popaná v tomto článku je však příšerná, nabubřelá a z evolučního hlediska pochybná. Příroda (tak jak ji známe) je (byla) nejen krásná a vyvážená, nicméně i zcela soběstačná. V přírodě má každý místo, vše se neustále mění, roste, vyvíjí. Příroda je neuvěřitelně rozmanitá. Příroda, to je svoboda, mládí, hra a také smrt, která dává opět místo mládí, aby nebylo stáří a nemocí. A toto všechno je kolektivní mozek rostlin a živočichů, počínaje bakterií tyfu a konče žirafou, velrybou či delfínem. Alternativa vytvořená naší inteligencí, to je šeď hranatých krabic, smrad a hluk automobilů, nekončící a neomezené otroctví a všudypřítomné ničení. A v rámci toho všeho ještě věčný život. Je vidět, že peklo je na dosah a bude vytvořeno člověkem jako popření božího díla a výsměch nad ním. Nicméně výsměch to bude pouze nad námi samými, protože principy života jsou mnohem dokonalejší než náš rozum (který je produktem pouhých pěti procent kapacity mozku). Až budou na konci našeho století poslední lidé přemýšlet nad cestou, kterou lidstvo prošlo a ponurým koncem této cesty, zřejmě je napadne prostá věc, totiž že rozum byl jeden velký omyl.
0 0
možnosti

19. 10. 2013 14:23
Na podobný názor máte právo.
Ostatně není nový, podobné bludy neustále recyklují různí luddisté, zelení případně náboženští fanatici, jednou křesťanští podruhé islamističtí. Ovšem jen idiot může tvrdit, že zastává tento názor a zároveň prohlásit, že "pokrok a změny má rád".
0 0
možnosti
PM
Konečně objasněna volební kampaň!
Na jedné straně už únavné eschatologické vize, na druhé lhoucí primitiv vyjadřující se spíše automatismy a tělesnými zvuky, než myšlenkami. Asi instinktivní volba lidu, co bude inteligenci čelit zavedením posvátných krav, alkoholiků a podobných potvor. To islám je ještě  IQ v normě. Jen tu paměť pořád ne a ne vymazat. Tak  v Egyptu stavěli pyramidy, bylo to geniálně vymyšleno, vládl farao až po smrti, proto ten repre hrobeček, kam se hrabe Gatovald v mauzoleu a Lenyn  už docela papundeklovej. Lid to bavilo, společný zážitek mnohem silnější, než na fotbale, kde Banik poráží Barcelonu. Jen je to bavit přestalo. Vyzkoušeli i komunismus, revoluci, vzpoury... skončili s motykama a hladem. Dnes je naživu drží armáda a saudská almužna. Umím si představit a v Isroeli i předvést perfektní zemědělství žel zatím jen technické, ale proti českým dotacím to nemá šanci. Lze se živit hovězím z pastvy, ale pastva prospívá spíše divočákům, specialistům na zničenou zemi. (všežravost). Lidská volba je složitější, po ajpodu  to může být mishaba, jednak je levnější, jednak stimuluje dráhy mozek-prsty mnohem lépe. Místo původních jmen tam může být kandidátka sympatické strany. Kdysi jsme měli světový domácí autoprůmysl, potom na generace jen popelnice. Dnes náprava učiněna, ale ona originální účelnost zaměněna za marketingové hračky. Další typ může být v čínském stylu, když nám jako v číně na hraní stačí dloubání se v nose.
0 0
možnosti
S

Samboush

16. 10. 2013 21:15
Tak v Google se to dobře špekuluje:-)
Pokrok jde ku předu za cenu obrovské spotřeby surovin a energie. Je to tak 50:50 jestli to klapne, nebo přijde nějaká 100-500 letá doba temna. Stačí, když nám spotřeba vs pokrok neklapne jen o pár let a dáme si pořádnou pauzu.Budoucnost lidské existence je vždy jen vyjádření nějaké pravděpodobnosti.  A v té si aktuálně moc dobře nestojíme. A to toho více nevíme než víme.Člověk je neustále na hranici nějakého zlomového objevu, jen nikdo neví jak dlouho bude na tom kraji stepovat.A to nemluvím o tom, že například další vývojový zlom je třeba podmíněn změnou lidského uvažování a hledáním nových motivací proč to dělat. Staré mozky novým kouskům nenaučíš, a ty nové potřebují pro osvícený vývoj hodně speciální potravu. Kdo ji uvaří? Ty staré?Je to všechno daleko složitější než jen technologický pokrok, šachování s DNA či vývoji strojové inteligence. Je to i například i o tom, čeho se lidi bojí.
0 0
možnosti