Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Na muzeum v New Yorku šla architektka úplně jinak. Výsledek vypadá jako ze sci-fi filmu

Gilder Center foto: Iwan Baan

Muzejní komplex v New Yorku se loni rozrostl o novou přístavbu, která budí velkou pozornost. Americké přírodovědné muzeum se rozšířilo o novostavbu Centra Richarda Gildera pro vědu, vzdělávání a inovace. Ta ale není jen tak ledajaká.
  11:00

Architekti ze Studia Gang pod vedením Jeanne Gangové ji navrhli úplně jinak. Výsledek nakonec připomíná spíše scénu ze sci-fi filmu než muzeum na jedné z nejprestižnějších adres na planetě.

Centrální pětipatrové atrium připomíná geologický útvar tvarovaný prouděním větru a vody. Vše je navíc otevřeno dennímu světlu, a liší se tak od tradičních v důsledku tmavších muzejních budov.

Přesto má nová budova trochu „jeskynní“ atmosféru. Sama o sobě je důvodem k návštěvě, při té příležitosti ale stojí za to se podívat i na exponáty přírodních divů světa.

Projekt zabral téměř dekádu a rozpočet byl v přepočtu více než deset miliard korun, proti plánům se nabralo čtyřleté zpoždění. Vznikly nové prostory pro výstavy i vzdělávání.

Novostavba ale není jen novým prostorem. V první řadě vytváří nový vstup a tvář komplexu a všechny zbylé muzejní budovy, které vznikaly v průběhu téměř 150 let, také funkčně propojuje. Odstranily se dosavadní slepé koridory, případně i smyčky, které návštěvníka nakonec dovedly tam, odkud vyšel.

„Gilderovo centrum je navrženo tak, aby vybízelo ke zkoumání a objevování, které je nejen symbolem vědy, ale také velkou součástí lidského bytí,“ uvedla k projektu architektka Gangová.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...