Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Aero se zbavuje projektu neúspěšného letounu, zájem má německá firma

Ekonomika

  15:40
VODOCHODY - Český výrobce letecké techniky Aero Vodochody chce prodat projekt letounu Ae 270. Firma o transakci vyjednává s německou společností Grob Aircraft, která s Aerem dlouhodobě spolupracuje. Firma chce letoun vyrábět v Indii.

Letoun Ae 270 je jednomotorový, celokovový, desetimístný dolnoplošník s přetlakovou kabinou a zatahovacím podvozkem. foto: Reprofoto

Uvedl to dnes server Euro.cz. Údajná cena projektu je podle serveru 200.000 eur (zhruba 5,1 milionu korun) a jedním z možných úmyslů nového majitele by mohl být rozjezd výroby Ae 270 v Indii.

Ae 270

Letoun Ae 270 je jednomotorový, celokovový, desetimístný dolnoplošník s přetlakovou kabinou a zatahovacím podvozkem. Typovou certifikaci evropského leteckého úřadu EASA i amerického FAA získal na přelomu let 2005 a 2006.

"Nebyl to nijak úspěšný projekt. Jediná naděje je jeho prodej. Nic ale dosud podepsáno nebylo," řekla serveru mluvčí Aera Jana Studničková. Přitom ještě před privatizací Aera ohlašovalo jeho vedení desítky závazných objednávek, letoun se však neprodal ani jeden, upozornil server.

Prodávaný projekt Ae 270 podle serveru nyní obsahuje balíček dvou zbylých letadel OK-INA a OK-ALE, výrobní dokumentaci, výcvik nových pilotů a další náležitosti.

V roce 1997 Aero Vodochody a tchajwanská společnost Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) založily společný podnik Ibis Aerospace. Oba partneři vložili do podniku finanční a nehmotný vklad ve výši 32 milionů dolarů (zhruba 560 milionů Kč). Aero finanční vklad devět milionů dolarů, zbytek ve formě projektu Ae 270.

Aero Vodochody

Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v České republice. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci v rámci mezinárodních projektů. Vedle Sikorsky Aircraft Corporation kooperuje také se společnostmi Alenia Aeronautica, Latecoere, Saab, Spirit Aerosystems či EADS. Firma je také dlouholetým partnerem českého ministerstva obrany.

Letoun byl oficiálně představen v roce 2003, ale v roce 2004 po změně priorit společnosti AIDC, které stanovuje tchajwanské ministerstvo hospodářství, přišlo AIDC se žádostí odejít z tohoto projektu a zaměřit se jen na subdodávky a spolupráci v leteckém průmyslu.

Spolupráce Aera Vodochody s tchajwanskou společností tak skončila a zvažovalo se, zda bude projekt zrušen úplně, nebo se bude hledat nový obchodní partner. V tomto stadiu vstoupila v roce 2007 do firmy investiční společnost Penta.

Autor: