Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Aero Vodochody bude vyrábět trupy pro velké airbusy

Ekonomika

  22:31
VODOHODY - Tři miliardy korun je hodnota zakázky, k níž se nyní dostala česká firma Aero Vodochody. S italskou fabrikou Alenia Aermacchi podepsala dohodu na dodej trupových panelů pro letoun Airbus A321.

Airbus A320 foto: Reuters

Jak zjistil server Lidovky.cz, díky nové zakázce přijme Aero 150 nových zaměstnanců, ročně by se mělo v jeho dílnách vyrobit 96 sad trupových panelů. Část airbusu, která se bude montovat z vodochodských součástí, se nachází těsně před křídly letounu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výroba panelových sad začne před koncem letošního roku a kontrakt není časově omezen. Aero se tak bude na letounu A321 podílet až do ukončení jeho výroby," prozradil zdroj z vedení společnosti.

O této obří zakázce se začalo mluvit už loni v létě, kdy Alenia oslovila Aero se svou novou nabídkou. Obě firmy spolupracují od roku 2007. Vodochody tehdy začaly dodávat centrální část křídla letounu C27J Spartan. Jen pro připomenutí: právě tento transportní stroj soupeřil před několika roky s letadlem CASA o přízeň české armády.

Letouny Airbus řady A320 nyní patří mezi nejžádanější dopravní stroje, typ A321 je v provozu od roku 1994 a vejde se do něj až 220 cestujících. Alenia dodává trupy nejen pro tyto stroje, ale vypomáhá i s konstrukcemi letounů Boeing a Suchoj.