Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zvažte se, žádají aerolinky Finnair. Na sítích opět sklízí vlnu kritiky

Airbus finské letecké společnosti Finnair foto: Profimedia.cz

Finská letecká společnost Finnair žádá pasažéry, aby se s příručními zavazadly nechali zvážit. Doufá, že se jí tak lépe podaří určit vzletovou hmotnost svých letadel. Ačkoli je vážení dobrovolné, vyvolal požadavek na sociálních sítí vlnu odporu. Se stejnou výzvu přišla aerolinie už v roce 2017. Píše o tom německý týdeník Der Spiegel.
  7:21

Finské aerolinky shromažďují data do studie. S dobrovolným vážením firma začala od tohoto měsíce a chce s ním pokračovat do května.

K výpočtu skutečné letové bilance potřebují aerolinky znát údaje o hmotnosti paliva, odbavených zavazadel, nákladu, cateringu, vody a cestujících, uvádí Finnair. Lze k tomu sice použít zprůměrované údaje od leteckých úřadů, ty však mohou být méně přesné.

Na sociálních sítích se oznámení Finnairu nesetkalo s dobrým ohlasem. Někteří uživatelé uvedli, že jsou krokem aerolinek zděšeni a obávají se, že zejména cestující s nadváhou by se mohli cítit stigmatizováni. Jedna uživatelka se proti požadavku ohradila a napsala, že s Finnair cestovat nebude, protože nechce, aby ji „zatracená letecká společnost“ zostouzela, že je tlustá.

Podle mluvčí Finnairu se vážení na letišti ve finské metropoli Helsinkách zúčastnilo zatím asi 500 cestujících. Na váhu si stoupali se svými batohy, taškami a s pojízdnými kufry.

Letecká společnost zdůrazňuje, že cestující se nemusejí obávat, že by údaje o jejich hmotnosti zveřejnila. Shromážděné hodnoty podle ní nejsou nijak propojeny s osobními údaji zákazníků. Celkovou hmotnost cestujícího a jeho příručního zavazadla vidí pouze zaměstnanci u váhy.

Vážení není u aerolinie novinkou. Dobrovolně jej zavedli už v roce 2017, kdy si chtěli ověřit, nakolik přesné jsou odhady, které používají k výpočtu celkové hmotnosti, paliva a bezpečnosti.

Autoři: ,