Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Akcie v Asii po propadu zpevňují, trh očekává koordinovanou intervenci centrálních bank

Muž se ochrannou maskou na šanghajské burze. Koronavirus znepokojuje investory, globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. foto: Reuters

Tokio/Hongkong/Šanghaj - Po nejhlubším propadu od finanční krize v roce 2008 v pondělí akcie na asijských trzích zpevňují. Trh očekává koordinovanou intervenci centrálních bank na podporu globální ekonomiky, podle analytiků by mohla přijít už tento týden a zahrnovat výraznější snížení úrokových sazeb. Na globální ekonomiku má velmi negativní dopad epidemie koronaviru a s tím související útlum aktivity.
  9:06

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v pondělí obchodování uzavřel růstem o 0,95 procenta na 21.344,08 bodu.

Světové burzy drtí obavy z koronaviru, Dow Jonesův index zaznamenal nejprudší denní propad v historii

Hlavní index čínských akcií CSI300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o 3,29 procenta a uzavřel na 4069,67 bodu. Index šanghajské burzy Shanghai Composite přidal 3,15 procenta na 2970,93 bodu.

V růstu pokračoval i hlavní index hongkongské akciové burzy Hang Seng, který před koncem obchodování přidával 0,6 procenta a pohyboval se kolem 26.278 bodu. Index australské akciové burzy S&P/ASX 200 sice 0,77 procenta odepsal a uzavřel na 6391,52 bodu, průběžné ztráty ale výrazně zredukoval, a to právě díky náznakům, že se chystá koordinovaná intervence.

Měření teploty v budově šanghajské burzy.
Muž se ochrannou maskou na šanghajské burze. Koronavirus znepokojuje investory,...

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech svých nástrojů, aby trh podpořila. Podobně šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell dal už v pátek najevo připravenost zasáhnout, pokud si to situace vyžádá.

Autor: