Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká ekonomika je zamrzlá. Fúze a akvizice klesly nejníž za pět let

Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku.

Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku. foto: Profimedia.cz

Počet fúzí a akvizic českých firem tuzemskými nebo zahraničními investory loni klesl o 43 procent na 80, a byl tak nejnižší za pět let. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla poradenská společnost RSM. Hodnotila transakce minimálně v hodnotě vyšších desítek milionů korun. Investoři se stejně jako předloni zajímali především o maloobchod, logistiku, výrobní průmysl, automatizaci a digitalizaci a celkově IT služby.
  18:34

„Za propad může dílem geopolitická situace, tedy především skutečnost, že pro celou řadu investorů ztratila střední a východní Evropa následkem války na Ukrajině punc bezpečného investičního přístavu,“ uvedla Lenka Zdražilová z RSM. Zbytek podle ní vyplývá z dlouhodobých problémů Česka, a to drahých nemovitostí i peněz, nedostatku pracovníků a klesající konkurenceschopnosti českého byznysu, který zaspal digitalizaci a zároveň nedokáže obhájit svoji přidanou hodnotu a cenu.

Důkaz, že nelze ochlazení zájmu zahraničních investorů svést na válku na Ukrajině, je Polsko, uvedla. Polsko, které je konfliktu geograficky i politicky blíže, totiž opět meziročně rostlo a uskutečnilo se tam 365 transakcí. „Náš severní soused velice rychle převzal štafetu lokálního premianta, kterou jsme se chlubili poslední dvě desetiletí,“ podotkla. Počet fúzí a akvizic v Polsku vzrostl o sedm procent.

Český trh fúzí a akvizic si podle predikce RSM na oživení počká nejméně do poloviny letošního roku. K růstu atraktivity by měly přispět nižší úrokové sazby a konsolidační balíček. Končící osvobození příjmů z prodeje společností může některé podnikatele a rodinné firmy přivést k prodeji. I tak lze ale tento rok čekat maximálně 80 až 100 velkých obchodů.

Zdražilová míní, že ani levnější financování nemá potenciál přebít patový stav veřejných reforem, povolovacích procesů nebo nehostinného prostředí pro podnikání a inovace a samozřejmě také vlivy lokální měny, které jsou pro zahraniční investory důvodem k opatrnosti. „Výjimku může tvořit snad jen česká energetika, která nepřestane být pro zahraniční investory atraktivní, nebo technologické společnosti, kde se však opíráme o zvýšenou poptávku v podstatě po celé Evropě,“ poznamenala Zdražilová.

V následujících letech tak budou fúze a akvizice nadále taženy především penězi lokálních investorů. Řada transakcí se odehraje také na půdorysu investičních skupin ze zemí Visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. „Pravděpodobně se tak dočkáme intenzivní konsolidace celých byznysových oborů pod křídla velkých hráčů. A také vzniku skupin nových, především v odvětví IT, technologií nebo inovací. Tuzemští podnikatelé se ale budou muset smířit s mnohdy i výrazně nižší cenou, než možná čekali,“ uzavřela Zdražilová.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...