Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Americká ekonomika klesla nejvíce za 27 let

USA

  16:54
WASHINGTON - Americké ministerstvo obchodu zveřejnilo zprávu, že hrubý domácí produkt Spojených států v posledním čtvrtletí minulého roku meziročně klesl o 3,8 procenta. Ekonomika země tak klesla nejvyšším tempem za téměř 27 let. Hospodářství se propadá hlouběji do recese, protože spotřebitelé i podniky snižují výdaje.

Světová finanční krize. foto: Česká pozice

Pokles ekonomiky USA byl na konci minulého roku nejhlubší od prvního čtvrtletí 1982. Tehdy se hrubý domácí produkt propadl o 6,4 procenta.

Pokles má vliv na Evropu, tudíž i na Česko
Analytici však očekávali ještě větší propad, podle agentury Reuters odhadovali 5,4 procenta. Za třetí čtvrtletí se výkon americké ekonomiky snížil o polovinu procenta, a hospodářství tak šlo dolů dvě čtvrtletí za sebou. Naposledy se to stalo ve čtvrtletích na přelomu let 1990 a 1991.

Do recese spadla americká ekonomika v prosinci 2007, dolů ji stáhl kolaps trhu s bydlením a následná globální úvěrová krize. Podle dnešní zprávy ministerstva pokles v ekonomice zasáhl téměř všechna odvětví.

"S ekonomikou USA je svázán celý svět. Čím hůře v USA, tím temnější jsou mraky nad Evropou včetně České republiky," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Pokles HDP podle něj ztlumilo zvýšení zásob, tedy výroba na sklad. "Bez změny zásob by HDP klesl o 5,1 procenta," upozornil.

Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je také vysoká šance, že údaj o HDP bude ještě zrevidován.

Čísla jsou v reálu možná hlubší
Negativní data podle Marka podtrhují význam fiskálního stimulu, o němž se nyní jedná v Kongresu. Fiskální stimul bude pro vývoj ekonomiky sice velmi důležitý, nezbytná ovšem bude stabilizace bankovního sektoru. "Bez ní se nepodaří dosáhnout trvalejšího obratu k lepšímu," uvedl Marek.

Za celý minulý rok se HDP Spojených států zvýšil o 1,3 procenta. Byl to nejpomalejší růst od roku 2001, kdy výkon ekonomiky stoupl o 0,8 procenta.

Hlavní akciový index na Wall Street se díky zprávě o HDP vydal vzhůru a smazal předchozí ztrátu. Na devizovém trhu pak klesl zisk dolaru vůči euru.

Obchodníky potěšilo, že byl sestup mírnější, než se čekalo. Analytici jsou ale toho názoru, že byl pokles HDP ve skutečnosti hlubší a že ho mohl zamaskovat nárůst zásob o 6,2 miliardy dolarů. "Myslím, že čísla jsou v reálu slabší," reagoval v New Yorku analytik banky Dresdner Kleinwort. Nárůst zásob označil za nedobrovolný a pokles ekonomiky bude v prvním čtvrtletí proto ještě hlubší.

Ministerstvo dodalo, že spotřebitelské výdaje spadly za čtvrté čtvrtletí o 3,5 procenta, když jejich propad za třetí čtvrtletí byl ještě hlubší o 0,3 procentního bodu. Výdaje spotřebitelů přitom představují dvě třetiny ekonomické aktivity USA.

Výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby jako nábytek a auta se propadly o 22,4 procenta. Naposledy byl jejich čtvrtletní propad hlubší v roce 1987.

Spotřebitele od utrácení zrazují padající ceny domů, kolaps akciového trhu a nedostupnost úvěrů. V reakci na pokles poptávky se podnikové investice snížily o 19,1 procenta.

Byl to největší pokles od prvního čtvrtletí 1975. Vývoz zboží a služeb klesl o 19,7 procenta, největší propad od třetího čtvrtletí 1974.

Hospodářský pokles tlumí i inflaci. Bez kolísavých cen potravin a energií se inflace spotřebitelských cen zmírnila na 0,6 procenta, nejníže od posledního čtvrtletí 1962. Ještě ve třetím čtvrtletí byla očištěná inflace na 2,4 procenta, napsal Reuters.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...