Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Anticenu za největšího úředního slídila získal projekt sKarta

Média

  22:33
PRAHA - Cenu Velkého bratra v kategorii největší úřední slídil za porušování soukromí občanů získalo ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli kontroverznímu projektu na zavedení takzvané sKarty.

Nová sociální karta foto: www.skontakt.cz

Anticeny uděluje nezisková organizace Iuridicum Remedium. sKarta má podle ministerstva sloužit k výplatám sociálních dávek potřebným a zamezit možnému zneužití státní podpory.

Soutež Big Brother Awards

Soutěž Big Brother Awards se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii.

V současnosti se koná ve více než desítce evropských zemí a jejím cílem je upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice se koná od roku 2005.

"Důvodem pro udělení ceny je zejména fakt, že databáze osob, kterým má být sKarta vydána, včetně následné správy životního cyklu karty, byla svěřena soukromé bance - České spořitelně, a to v rozporu se zákonem," uvedlo Iuridicum Remedium ve svém zdůvodnění.

sKartě vyčítají také například to, že se v jedné kartě spojuje identifikace držitele s funkcí platební karty. Projekt sKarty byl po kritice přepracován. K placení či vybírání peněz od státu z bankomatů je lidé budou moci používat jen dobrovolně. Povinné to bude pouze u těch, u nichž hrozí zneužívání dávek v hmotné nouzi.

Počítačová firma Microsoft dostala negativní ocenění ve firemní kategorii. Cenu získala za patentování způsobu, kterým lze pomocí zabudované kamery sledovat uživatele jejího videoherního zařízení. Podle patentu by technologie mohla být využívána například ke zjištění počtu lidí, kteří sledují film. Pokud by jich bylo více, než dovoluje licence, přehrávání by se vypnulo. "Technologie je však také schopna kontrolovat věk a pohlaví diváků, popřípadě přímo určit divákovu identitu.

To vše může vést až k pravidelnému monitorování zákazníka s cílem následného zacílení na míru šité reklamy," uvedli organizátoři cen Big Brother.

Rusko coby slídil mezi národy

V kategorii slídil mezi národy dostalo cenu Velkého bratra Rusko. Federace loni uvedla v život vládní výnos o "černém seznamu" nežádoucích webů. Výnos umožňuje blokovat nevhodné internetové stránky. Část opozice, médií a nevládních aktivistů se ale obává jeho zneužití a cenzury. Podle ruské vlády je však výnos pokusem ochránit dorůstající pokolení.

Iuridicum Remedium dnes poukázalo také na ruský projekt Služba vnější rozvědky, jehož hlavním úkolem je podle neziskové organizace formovat veřejné mínění prostřednictvím masového šíření informací v sociálních sítích. Nebezpečnou novou technologií dnes byly vyhlášeny lyžařské turnikety.

Právní normou Velkého bratra se stala legislativní aktivita EU vedoucí k zavedení systému eCall. Unijní projekt má umožnit rychlou pomoc motoristům, kteří se stali účastníky dopravní nehody. Vozidla by měla být vybavena zařízením, které bude odesílat informace o aktivaci airbagů, data ze senzorů nárazu a GPS souřadnice místním orgánům záchranného systému.

Autoři: ,

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...