Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Příchata v Kalifornii ukazuje, co má o víkendu přednost. Odpočívat se má venku – u grilu i u bazénu

Víkendová chata má být jiná než dům. Měla by být spojena s odpočinkem a zábavou a být protipólem městského života. Místo pro gril přece může být rovnou zastřešené a ukryté před nepřízní počasí a přitom stále venku. foto: JOE FLETCHER

Vše jasně říká, že hlavní prostor je ten venku, ať již u stolu v kuchyni nebo na terase, případně u nedalekého bazénu. Pro inspiraci jsme tentokrát zavítali do severní Kalifornie. Chata, tedy přesněji příchata, od Malcolm Davis Architecture má řadu zajímavých prvků. Klienti v tomto případě chtěli vylepšit své víkendové útočiště a předpokládali, že jej zkrátka zvětší.
  9:00

Jde tak vlastně o to, co dělá architekturu architekturou. Laika by nemuselo napadnout, co potřebuje, držel by se zavedených postupů.

Dobrý architekt přijde a řekne, vy potřebujete právě tohle, a představí něco, co nikoho nenapadlo. Nejspíš to klienti v tomto případě už čekali, protože jim stejný architekt navrhoval i jejich dům v San Francisku, a věděli tak, do čeho jdou.

Na první pohled se výsledek nehoní za vnitřními metry a dalšími pokoji. Obytný prostor je relativně malý, vedle je zastřešené místo pro auto a všemu vévodí před nepřízní počasí krytá letní kuchyně.

Je třeba přiznat, že nejde o celou chatu, ale zmíněnou příchatu, tedy o rozšíření stávající stavby o to, co dosud chybělo. Konkrétně jde o prostor pro venkovní vaření a pokoj pro hosty a místo pro jejich auto.

Další povodňová proluka je pryč. Původní karlínský patrový dům je jen v obrysu hliníkových lamel

Opodál je venkovní bazén s místem pro relaxaci. Připomenout je třeba i práci krajinářů z Lucas & Lucas. Ač jde o novostavbu, mezi stromy působí, že je tam odjakživa.

Proto je také tak důležitý i velký gril a velký venkovní stůl. Nevíme ale, jak je na tom hlavní budova a zda ta náhodou nenabízí i luxus uvnitř.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!