Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

České cestovky brání zájezdy do Jemenu. Přehodnoťte varování, žádají stát

Jemen se mnoho let snaží udělat ze Sokotry lákavou turistickou destinaci zejména pro ty, kdo se zajímají o ochranu přírody. Sokotra nabízí lákadla navzdory válce a ekonomickým problémům Jemenu. foto: Profimedia.cz

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) požádala ministerstvo zahraničních věcí (MZV), aby přehodnotilo své varování ohledně cest na jemenský ostrov Sokotra. V úterý to sdělila výkonná ředitelka AČCKA Kateřina Chaloupková. Doporučení necestovat rezort zahraničí nicméně zatím ponechá, reagoval mluvčí ministerstva Daniel Drake.
  13:45aktualizováno  15:44

Ostrov je podle Chaloupkové pro turisty bezpečný. Proti húsíjským rebelům, kteří od loňského podzimu útočí na mezinárodní kontejnerové lodě, zasahovali v Jemenu v uplynulých dnech Američané či Britové.

„Nechceme nijak rozporovat doporučení MZV ČR, ale podle našich informací je politická a bezpečnostní situace na ostrově zcela odlišná od pevniny a je bez válečných incidentů. To dokládá i fakt, že na ostrov létají turisté z celého světa přímým leteckým spojem z Abú Zabí. Ostrov je velmi atraktivní a naprosto unikátní z pohledu cestovního ruchu,“ uvedla Chaloupková.

Značně rizikové, říká ministerstvo

Varovaní ohledně cest do Jemenu včetně ostrova Sokotra MZV ČR vydalo počátkem letošního ledna. Území Jemenu v něm úřad označil za značně rizikové a české občany vyzval, aby oblast opustili. „Pokud jsou cesta/pobyt nezbytné, doporučujeme dbát mimořádné bdělosti a průběžně se informovat o bezpečnostní situaci v konkrétní oblasti,“ uvedlo MZV ČR.

Dodalo pak, že varování ohledně cest na Sokotru po konzultaci s velvyslanectvím ČR v Rijádu ponechá. „Bezpečnostní situace v regionu není stabilizovaná. Situaci budeme nadále sledovat,“ sdělil mluvčí ministerstva Drake.

„Na ostrov Sokotra má v neděli naplánovaný odlet například cestovní kancelář Hamidi,“ řekl majitel Omar Jamaein.

V pondělí MZV informovalo o tom, že se v Jemenu nachází dva spolupracovníci organizace Člověka v tísni. Podle mluvčího Daniela Drakea jsou v pořádku. Čtyři lidé se pak registrovali do cestovatelského systému Drozd na ostrově Sokotra.

„Naše varování před cestami do Jemenu platí i pro Sokotru. Každý má pochopitelně právo se svobodně rozhodnout se tímto doporučením neřídit,“ uvedl dříve Drake.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Húsíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně metropole Saná, od listopadu útočí na obchodní lodě v Rudém moři. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu některých zemí izraelské vládě. Zasáhli několik lodí a dalších více než 2 000 donutili, aby se plavily jinou námořní trasou. Spojené státy a Británie s podporou několika dalších zemí proti Húsíům zaútočily v noci na pátek, kdy zasáhly několik desítek cílů. USA poté na rebely zaútočily i v noci na sobotu.

Ostrov Sokotra, který patří Jemenské republice leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!