Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Praze vydražili obraz malířky Toyen. Zájemce za něj dal 31 milionů korun

Obraz malířky Toyen, Mirage z roku 1967. (4. prosince 2022) foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obraz malířky Toyen Mirage (Přelud) z roku 1967 se na aukci v Praze prodal za 31,2 milionu korun včetně dražební přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 12 milionů korun. Stal se druhým nejdražším obrazem českého poválečného umění prodaným na aukci v Česku po roce 1989.
  18:12aktualizováno  18:42

Rekord drží obraz Oskara Kokoschky Žáby z roku 1968, který se v roce 2016 prodal za 37,7 milionu korun. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, za který loni nový majitel zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun.

Nového majitele má po dnešní aukci také impresionistický olej významné rakouské malířky Marie Egnerové Jasné jarní ráno z konce 19. století. Prodal se za 5,6 milionu korun, přičemž startoval na částce o milion nižší. Za 7,6 milionu korun se prodal olej od Otakara Kubína nazvaný Výhled do zahrady z umělcova ateliéru „Bouda“ z raného období umělcovy tvorby, uvedla Sokolová. Vyvolávací cena byla čtyři miliony korun.

„Obraz Ladislava Šímy Muž s holí se z vyvolávací ceny 75 000 korun vyšplhal na neuvěřitelných 2 240 000 korun. Jedná se tak o nový světový aukční rekord autora,“ dodala Sokolová.

Ústředním motivem obrazu Mirage je přízračná šelma, jejíž výrazně prosvětlená tvář se upírá na diváka. Za kočkovitou šelmou se nachází motiv dravce a Toyen do obrazu zapojila i dva vržené stíny ženských postav v sukni, které na něj dopadají z bočních stran.

„Sběratelsky ceněný olej Toyen zůstával dlouho v soukromé sbírce a dosud unikal větší pozornosti veřejnosti. Podle organizátorů aukce jde o jeden z nejdůležitějších olejů Toyen z jejího poválečného období. Do aukčního prodeje se dostal poprvé,“ sdělila Kateřina Sokolová z pořádající aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.

Cirkus od Toyen je na třetím místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR, kterému vévodí obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911. Na konci května se prodal na aukci v Praze za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který předtím držel obraz Divertimento II Františka Kupky, který se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Obraz malířky Toyen, Mirage z roku 1967. (4. prosince 2022)

O díla Toyen je tradičně mezi sběrateli výtvarného umění velký zájem. Například letos v květnu se její obraz Samotáři z roku 1934 na aukci prodal za 54 milionů korun včetně přirážky.

Toyen (1902 až 1980), vlastním jménem Marie Čermínová, je podle odborníků jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého a evropského výtvarného umění 20. století. V letech 1925 až 1929 působila v Paříži, kde společně s Jindřichem Štyrským rozvíjela původní český malířský směr - artificialismus, který představoval osobitou a poetickou alternativu k tehdejší geometrické abstrakci i surrealismu. Do metropole nad Seinou se pak Toyen definitivně vrátila v roce 1947 a zůstala věrná surrealistickému hnutí. Ve svém díle reflektovala i válečné katastrofy, celé její dílo prostupuje téma erotiky.

Autoři: ,