Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Autor Cirkusu Bukowsky: Cestu mi ukázali Britové

Média

  9:00
Pilotní díl seriálu Cirkus Bukowsky zvítězil v semifinálovém kole Souboje seriálů České televize a postoupil do sobotního finále. Jeho scenárista a režisér Jan Pachl natáčení rozhodně neošidil. Z výsledku je cítit radost z vyprávění obrazem a v případě vítězství seriál slibuje občerstvit českou televizní zátoku svěžím přítokem.

Nestor Bukowsky a jeho milenka foto: ČT

LN: Jak se dostal Cirkus Bukowsky do Souboje seriálů? Nápad asi nevznikl přímo jen pro tento projekt, či ano?

Jak už to u velkých projektů bývá, i zde se tak trochu jedná o náhodu a souhru okolností. Se spoluautorem námětu, Štěpánem Kačírkem jsem se dlouhou dobu bavili o tom, že by se nám líbilo realizovat něco na způsob kultovních Profesionálů. Poté Štěpán potkal dramaturga Jana Potměšila a byli jsme osloveni pro účast v Souboji. Po zralé úvaze jsme dospěli k závěru, že pokoušet se vystavět v českém prostředí uvěřitelný příběh bezpečnostních služeb nebude zrovna to pravé ořechové, a tak během několika týdnů vznikla první synopse Cirkusu Bukowsky, s hlavním hrdinou v podobě vyhaslého intelektuála, kterému se tak trochu "zkomplikuje" život. Následně do projektu vstoupil zkušený dramaturg Josef Viewegh a všechny proměnné se v scénáři začaly ubírat tím správným směrem.

LN: Z pilotního dílu je na první pohled patrný záměr natočit seriál tak, jak to není v Česku obvyklé, nešidit výsledek jen proto, že má jít v televizi. Bylo těžké najít pro takový záměr podporu, finance, energii? Osobně žasnu, že se vám podařilo do pilotního dílu seriálu s nejistou budoucností dostat třeba letecké záběry, nemluvě o spoustě reálných prostředí...

Musím znovu předeslat, že na realizaci Bukowského jsme měli naprosto stejné finančně-realizační podmínky jako ostatní týmy. Proč výsledek vypadá tak odlišně? Sám nevím, protože jinak než takhle točit neumím. Pakliže vstoupím do nějakého projektu, musím mu  v první řadě věřit. Jedině tak jsem schopen do toho dát ze sebe maximum, tak abych se za svou práci nemusel stydět. A já jsem našemu scénáři věřil. To, že se v českých televizích vytvořil jakýsi formální standard, který divák musí chtě nechtě akceptovat a samotní realizátoři trpí dojmem dobře odvedené práce, je smutná realita. Ale takhle to přeci být nemusí...?! A letecké záběry... většina konkurenčních pilotů vsadila na současnou hereckou elitu, my jsme zvolili odlišnou cestu. Peníze jsme investovali do kinematografie.

Režisér Jan Pachl (vlevo)

LN: Co jste si pomyslel, když vám byl jako protivník přidělen seriál Mazáci s Miroslavem Donutilem? Věřil jste si na něj?

Věřil jsem našemu projektu, trochu jsem se bál, že divák bude vsázet na jistotu. Milan Šteindler, Miroslav Donutil, Marián Labuda, Oldřich Navrátil na jedné straně a Cirkus Bukowsky se zcela neznámými autory na straně druhé. Teď vím, že jsem diváka podcenil. Omlouvám se.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

 

LN: Koho vidíte jako hlavní "voličskou základnu" Cirkusu Bukowsky v Souboji seriálů?

Podle průzkumu ČT jsou to lidé do třiceti let. Já osobně myslím, že jeho zásah může být mnohem širší.

LN: Mimochodem opravdu věříte, že může jméno Bukowsky fungovat jako magnet na ženy?

Bukowski nikoliv (přeci jen byl mírně uhrovitý), Bukowsky v podání Pavla Řezníčka zcela určitě. 

LN: Jaký je plánovaný rozsah seriálu?

Plánovány jsou dvě série po šesti dílech, tedy klasický anglosaský model. 

LN: Máte oblíbený zahraniční seriál? Případně český?

Obecně si potrpím na chytrou anglosaskou produkci. Ti opravdu vědí, co dělají. Máme se od nich co učit. V minulosti mě zasáhl britský seriál Bedna s Robbiem Coltrainem v hlavní roli. Tato série mi ukázala jasnou cestu. Z českých seriálů vedou Návštěvníci.

Martin Řezníček v detektivním seriálu Cirkus Bukowsky

 

LN: V čem je podle vás vaše nejsilnější zbraň pro finálový souboj, kde proti vám stojí Babička na inzerát a Ambasáda?

Snad originalita příběhu, vizuální zpracování, srozumitelnost a filmová spektakulárnost .

LN: Bez ohledu na výsledek finále - jak se vám líbilo se seriálem takto soutěžit? Šel byste s nějakým dalším projektem do podobného souboje?

Upřímně řečeno, kdybychom nepostoupili do finále, pravděpodobně bych se podobného klání již nezúčastnil a nechal diváka nadále v jeho spokojené letargii pitvořícího se humoru. Divák se ale rozhodl jinak. Divákům děkuji.
 
LN: Má váš tým pro finále připravený nějaký tajný trumf, kterým by mohl nerozhodné diváky přesvědčit?

Rudé ponožky.... Rudá je barva revoluce.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...