Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš má po dlouhé době náměstka pro rozpočet. Stal se jím Pavelek

Ekonomika

  9:25
PRAHA - Dlouho neobsazený posta náměstka pro rozpočet už našel nového držitele. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ráno jmenoval Petra Paveleka, který byl dosud ředitelem odboru řízení státního dluhu.

Petr Pavelek na snímku z roku 2011. foto: ČTK

Pavelek po půlroční prodlevě nahrazuje Jana Gregora, ten se od května přesunul mezi auditory Evropského účetního dvora. Komise ministrovi předvybrala dva kandidáty, z nichž si měl jednoho zvolit ministr – jak LN potvrdily dva zdroje, udělal to na čtvrteční ranní poradě.

Komise do užšího výběru poslala Paveleka a Karla Tylla, dosavadního ředitele právě pro státní rozpočet. Podle komise šlo o dva srovnatelně kvalitní kandidáty, proto nechala finální výběr na šéfovi resortu. Přestože Tyll má na starosti právě rozpočet, volba padla nakonec na Paveleka. Babiš už byl několik měsíců terčem kritiky za to, že klíčovou pozici nechává neobsazenou. Zatímco za předchozích ministrů bylo nemyslitelné, aby se licitace o podobě státního rozpočtu odehrávaly bez náměstkova prostřednictví, letos Babiš jednání vedl sám s pomocí jednotlivých ministerských ředitelů.

Všechny posty obsazeny

Jediný další ministr financí, který nějaký čas fungoval bez rozpočtového náměstka, byl Vlastimil Tlustý (ODS). Ten vyhodil do té doby nepostradatelného Eduarda Janotu, poté, co do čela resortu přišel Miroslav Kalousek (TOP 09), Janota se vrátil. Později ho nahradil právě Jan Gregor, s nímž se spojil podobný punc nepostradatelnosti. Zkušený dlouholetý úředník vyměnil ministerskou službu za prestižní místo mezi evropskými auditory. Posunul se tak do pozice, kde mimo jiné kontroluje své nynější kolegy.

Pavelekovým jmenováním se dovršilo obsazení uvolněných náměstkovských míst na ministerstvu. Simou Hornochovou, která měla na starosti daně, nahradila Alena Schillerová, za někdejšího prvního náměstka Lukáše Wagenknechta přišel Tomáš Vyhnánek, má na starosti audit. Pozice prvního náměstka s nástupem služebního zákona zanikla, už jsou jen odborní a političtí. Na ministerstvu financí je jeden politický náměstek, zkušený národohospodář Jiří Volf.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...