Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš vyměnil vedení správce ropovodů Mero. Do čela firmy míří Bruna

Ekonomika

  12:51
PRAHA - Jedna ze strategických státních firem zažila personální třesk. Společnost Mero, která vlastní a spravuje českou část ropovodů Družba a IKL má nového šéfa Stanislava Brunu, který dosud vedl dozorčí radu.

Zásobníky společnosti Mero, v nichž SSHR skladuje zásoby ropy foto: © MeroČeská pozice

Bruna ve funkci prvního muže Mera střídá dlouholetého generálního ředitele Jaroslava Pantůčka.

Ministerstvo financí, jediný akcionář společnosti Mero, na základě podnětu dozorčí rady odvolalo z představenstva společnosti už zmíněného Jaroslava Pantůčka, Libora Lukáška a Vlastimila Bouru.

Do představenstva společnosti byli naopak jmenováni Stanislav Bruna a Otakar Krejsa. Prvně jmenovaný se zároveň stal šéfem firmy. Po odchodu Bruny do představenstva společnosti bude dozorčí rada dočasně čtyřčlenná.

ČTĚTE TAKÉ:

„Všem třem dosavadním členům představenstva bylo nabídnuto, aby sami odstoupili s možností další spolupráce. Všichni to odmítli a dnes tedy byli rozhodnutím jediného akcionáře ze svých funkcí odvoláni,“ řekl pro Lidové noviny Ivan Souček, člen dozorčí rady společnosti Mero, který ve středu nahradil  Brunu ve funkci jejího předsedy.

„Úkolem nového vedení bude zajistit další zefektivnění hospodaření společnosti, zajistit kontinuitu obchodních vztahů s klíčovými zákazníky a připravit strategii společnosti v historicky nových podmínkách vývoje rafinérského průmyslu v celoevropském kontextu a tedy i v Česku,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Stanislav Bruna byl na středečním jednání představenstva zvolen jeho předsedou a pověřen řízením společnosti. Otakar Krejsa byl pověřen řízením úseku strategie.

Z bývalého vedení zůstává ve funkci Vít Tůma, který řídí provoz a investice. Čtvrtý člen představenstva, který bude mít na starosti finanční řízení, by měl být doplněn v příštích několika týdnech.

Odvolaní členové představenstva Pantůček a Lukášek a s nimi i Tůma prozatím zůstávají členy představenstva Mera Germany, dceřinné společnosti Mero ČR.

Mero (mezinárodní ropovody) je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL a společností zajišťující skladování nouzových strategických zásob ropy ve vlastnictví České republiky.

Jediným akcionářem této strategické společnosti je Česká republika prostřednictvím Ministerstva financí, které v ní vykonává akcionářská práva státu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!